Najbogatiji tokom pandemije zaradili više od 360 milijardi dolara

0

Pandemija je mnogima donijela poteškoće, ali ne i za najbogatije američke milijardere. Bogatstvo devet najvećih tehnoloških titana u prošloj godini naraslo je preko 360 milijardi dolara, javio je The Washington Post.

Titula osnivača Amazona Jeffa Bezosa kao najbogatije osobe na svijetu osporena je jer je izvršni direktor Tesle Elon Musk više nego upetorostručio svoje bogatstvo, a dionice Tesle porasle su 547 posto prošle godine.

Facebookov Mark Zuckerberg premašio je granicu bogatstva od 100 milijardi dolara, dok su suosnivači Googlea Larry Page i Sergey Brin stekli zajedničko bogatstvo od 65 milijardi dolara.

Appleova tržišna kapitalizacija prošle je godine premašila granicu od 2 hiljade milijardi dolara, što je učinilo da i njen izvršni direktor Tim Cook postane milijarder, prenio je Investor.me.

Amazon je tokom pandemije znatno profitirao od ljudi koji su kupovali putem interneta. Potražnja potrošača na početku krize bila je toliko velika da se ova kompanija, zajedno s ostalim online trgovcima, suočila s nedostatkom određenih stavki, poput toaletnog papira i dezinficijensa.

Kako su se kompanije prebacivale na modele rada na daljinu, zaposleni su se sve više oslanjali na usluge računarstva u oblaku, gdje kupci iznajmljuju čuvanje podataka od kompanija, uključujući Google, Facebook i Microsoft.

Google i Facebook takođe su imali koristi od oporavka internetskog marketinga, kao i povećane potražnje za pouzdanim komunikacijskim alatima, koji su uključivali Google učionicu i WhatsApp u vlasništvu Facebooka.

Musk, Bezos i Zuckerberg nijesu jedini milijarderi čije se bogatstvo povećalo. Prema Yahoo Financeu, izvršnom predsjedniku i tehničkom direktoru Oraclea, Larryju Ellisonu, neto bogatstvo je u posljednjih godinu dana poraslo s 59 na 90,3 milijarde dolara.

Neto bogatstvo Michaela Della, izvršnog direktora kompanije Dell Technologies, porasla je s 22,9 na 44,4 milijarde dolara u istom vremenskom razdoblju.

Značajan porast njihovih dobitaka u oštroj je suprotnosti s ekonomskim razaranjem s kojim se suočavaju milioni Amerikanaca. Ovo bogaćenje u kriznim vremenima je aktuelizovalo društveno pitanje nejednakosti i sve većeg jaza između bogatih i siromašnih.