Nacrti zakona Vlade FBiH o doprinosima novi udar na realni sektor

0

Nacrti zakona o doprinosima i porezu na dohodak Vlade FBiH, kreirani kako bi osigurali rasterećenja privrede, novo su razočarenje partnerima u Ekonomsko-socijalnom vijeću, javlja FTV.

Vlada je predstavila moguća zakonska rješenja čija je suština kumulativno smanjenje svih doprinosa na plaće i iz plaća sa 41,5 na 33 posto, te proširenje osnovice za porez na sva izdvajanja veća od 600 maraka po jedinstvenoj stopi od 12 posto.

“Ta zakonska rješenja su ponovno udar na one koji imaju najniža primanja jer predviđeno je da se oporezuje sve – topli obrok, regres, prijevoz. Za nas je nezamislivo da najniža plaća, koja se ovdje proicira na 601 KM, ima istu poreznu stopu kao i plaće iznad 4.500 ili 6.000 KM”, ističe Selvedin Šatorović, potpredsjednik Ssaveza samostalnih sindikata BiH.

Predlažu diferenciranu poreznu stopu jer je to način da se zaustavi dalje raslojavanje stanovništva na ekstremno bogate i ekstremno siromašne. I poslodavcima predložena rješenja nisu prihvatljiva. “Nismo protiv oporezivanja, naravno to oporezivanje bi trebalo da prati smanjenje stopa kako bi u konačnici efekat bio u najmanju ruku neutralan”, napominje predsjednuk Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smajilbegović.

Predlagač, naime, tvrdi da će ponuđena zakonska rješnja osigurati neutralni efekt reformi u poreznoj politici. Ekonomski stručnjaci su skeptični.

“Kratkoročno će ovo polučiti neke rezultate, ali samo za jednog partnera – Vladu, i imat ćemo s čime finansirati ovu megalomansku javnu potrošnju, ali dugoročno nema boljeg ambijenta. Bit će gore za preduzetnike, a najgore će biti za najslabiju kariku – radnike”, kaže Rifet Đogić, profesor sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Zenici.

Privrednici zato sugeriraju Vladi FBiH da se, umjesto novog udara na realni sektor i radnike, fokusira na neiskorištene mogućnosti za ubiranje poreza. “Jedino moguće rješenje stvarnog rasterećnja privrede je da se dio tereta kad su u pitanju doprinopsi na plaće i iz plaća, što je bazni problem, prenese na budžet i to kroz oporezivanje imovine koja se u ovom momentu uopće ne oporezuje, kroz oporezivanje luksuza, kroz veće oporezivanje određenih visokotarfinih roba, i kroz povećanje PDV-a”, navodi predsjednik Privredne komore ZDK-a Šefkija Botonjić.

Prostora za intervencije prije donošenja zakona ima i privrednici, konkretno s područja ZDK-a, čija je privreda okosnica ekonomije u Federaciji, pripremaju preporuke eksperata. Socijalni partneri poručuju Vladi FBiH da bi ignoriranje njihovih stavova u reformi poreske politike moglo za posljedicu imati još nepovoljniji poslovni ambijent ali i dramatično otpuštanje radnika.

(Federalna televizija)