Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Da li je Kula Beograd upotrebljiva? Najskuplja zgrada u Srbiji zjapi prazna zbog jednog problema
  • Ovo je najskuplja nekretnina na svijetu: Vrijedi čak 70 milijardi dolara, dugo je bila zabranjena običnim ljudima
  • FMERI: Željezara Zenica nije mjesto za populizam, nego za ozbiljna rješenja
  • Nalaze se 24 milijarde kilometara od Zemlje i još rade: Ovo su najudaljeniji ljudski objekti
  • S&P zaprijetio snižavanjem rejtinga FBiH: 70 posto budžeta troši se na penzije i socijalna davanja
  • AI protiv AI: Kako Binance odgovara na novu eru digitalnih prevara
  • Autocesta od 61 kilometar i 1.000.000.000 maraka više nije samo san: Kreće otkup zemljišta
  • Talijanska kompanija želi u Sanskom Mostu uzgajati “Zmajevo drvo”
  • Detalji investicije od 100 miliona KM: Bh. gigant kreće u gradnju fabrike na 45.000 kvadrata
  • Veliki preokret u BiH: Ovaj aerodrom je sa skoro 98.000 putnika i 641 letom prestigao Banjaluku
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Na povezivanje penzionog staža čeka još oko 12.000 radnika u RS-u
Finansije

Na povezivanje penzionog staža čeka još oko 12.000 radnika u RS-u

BiznisInfoBy BiznisInfo16/04/2017Updated:16/04/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Oko 12.000 radnika u Republici Srpskoj (RS), koji su ostali bez posla u procesu privatizacije, stečaja ili lokvidacije preduzeća još uvijek čeka da im bude povezan penzioni staž.

Pojedini zahtjevi stari su i po nekoliko godina. Primjera radi, iz 2011.godine nisu riješena ukupno 42 zahtjeva koji se odnose na socijalno zbrinjavanje 5.497 radnika za koje je potrebno osigurati sredstva za uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u iznosu od čak 22.493.691,08 KM.

Iz 2012.godine nije riješeno 38 zahtjeva za socijalno zbrinjavanje 2.332 radnika, kojima je za uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje potrebno 9.210.899,53 KM, a za doprinos za osiguranje od nezaposlenosti iznos od 21.128,92 KM.

Podaci Ministarstva rada RS-a pokazuju da nije riješeno ni 58 zahtjeva iz protekle četiri godine, a za socijalno zbrinjavanje još 4.334 radnika potrebno je oko 20 miliona KM.

U informaciji o realizaciji osnova programa socijalnog zbrinjavanja radnika u RS-u u 2016. godini, koju će razmatrati poslanici na narednoj sjednici Narodne skupštine RS-a, navodi se da su iz budžeta RS-a, u periodu od 2004. do kraja prošle godine, osigurana  sredstva u ukupnom iznosu od 175.716.705,13 KM za socijalno zbrinjavanje 60.540 radnika iz 401 preduzeća.

U pitanju su radnici koji su ostali bez posla u procesu privatizacije, stečaja i likvidacije preduzeća (osnovnih, zavisnih, akcionarskih s većinskim kapitalom RS-a) i zemljoradničkih zadruga.

Novcem iz entitetskog budžeta izmirene su im obaveze za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje ili za doprinose za osiguranje od nezaposlenosti.

Iz pomenutih sredstava omogućeno je i ostvarivanje prava na starosnu penziju za 6.792 radnika, također iz preduzeća koja su bila u procesu privatizacije, stečaja ili likvidacije.

Prema zvaničnim evidencijama Poreske uprave RS-a, dospjeli dug za poreze i doprinose u 2016. iznosi 947 miliona KM.

U Savezu sindikata RS-a smatraju da je mala vjerovatnoćom da će sav dug biti naplaćen, posebno dug od 388 miliona KM koji je prijavljen u postupku stečaja i likvidacije pravnih subjekata.

Fena

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Da li je Kula Beograd upotrebljiva? Najskuplja zgrada u Srbiji zjapi prazna zbog jednog problema

27/05/2026

Ovo je najskuplja nekretnina na svijetu: Vrijedi čak 70 milijardi dolara, dugo je bila zabranjena običnim ljudima

26/05/2026

FMERI: Željezara Zenica nije mjesto za populizam, nego za ozbiljna rješenja

26/05/2026
IZDVOJENO

Regionalni lideri turizma i zdravstva dolaze u Fojnicu – najavljen Adriatic Health Summit 2026

25/05/2026

Svjetska zvijezda kreativne industrije stiže u Sarajevo: Radim Malinic na Branding konferenciji

25/05/2026

Džabić Frašto: Cirkularna ekonomija je razvojna šansa i za industriju u BiH

25/05/2026
Tagovi
biznis vijestiBankeinvesticijeVlada FBiHturizamautomobiliVolkswagennamjenska industrijaSASENaftaBLSEHrvatskaIzvozBingozapošljavanjeNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.