Mišljenje NO i Uprave: Ponuda za dionice Energopetrola prihvatljiva

0

Ponuđena cijena za dionice Energopetrola u tender ponudi po cijeni od 2,3 KM po dionici, viša je od propisane minimalne i uzimajući u obzir teškoće i uvjete poslovanja društva prihvatljiva je, naveli su u svom mišljenju Nadzorni odbor i Uprava Energopetrola, javlja portal Indikator.

Ina d.d., koja posjeduje 67 posto vlasništva u Energopetrolu, ponudila je otkup preostalih 33 posto dionica, odnosno 1.812.664 redovnih dionica po cijeni od 2,30 KM po dionici.
Ova cijena, koja iznosi 18,40 % od nominalne vrijednosti dionica, iz Vlade, koja ima udio od 22 posto , ocijenjena je kao “mizerna i smiješna”, te je rečeno kako se neće odazvati na ponudu.

U mišljenju Uprave i Nadzornog odbora Energopetrola se navodi da prema Zakonu o preuzimanju dioničkih društava cijena koju je ponuđač dužan ponuditi ne smije biti niža od one po kojoj je ponuđač stekao dionice ciljnog društva, niti niža od prosječne cijene ostvarene na berzi tokom tri mjeseca prije nego što nastane obaveza objave ponude za preuzimanje.

Ina d.d. je kupila MOL-ov udio u Energopetrolu 11. jula po cijeni od 0,28 KM po dionici, te je tada nastala obaveza objave ponude za preuzimanje.

Prosječna cijena dionica Energopetrola na tržištu Sarajevske berze u posljednja tri mjeseca prije obaveze objavljivanja tender ponude iznosila je 1,83 KM, a knjigovodstvena cijena dionice na dan posljednjeg finansijskog izvještaja 1,15 KM.

Društvo je na polugodištu ove godine ostvarilo gubitak veći od 6,3 miliona KM.
Stoga Nadzorni odbor i Uprava Energoeptrola zaključuju da je ponuđena cijena prihvatljiva s obzirom da je viša od propisane minimalne cijene, te imajući u vidu uvjete i teškoće u poslovanju društva.

U mišljenju se također navodi da je namjera Ine da nastavi sa jačanjem tržišne pozicije Energopetrola na bh. tržištu kroz nastavak opsežnog programa modernizacije maloprodajne mreže, a koji se odnosi na projekte kapitalnih rekonstrukcija i modernizacije maloprodajnih lokacija, te uvođenje novog koncepta negoriva (program široke potrošnje, ugostiteljski objekti i autopraonice).

– Navedene promjene bi u nadolazećem periodu trebale predstavljati pozitivan temelj za stabilan rast prodaje goriva i negoriva na teritoriji BiH, navodi se u ponudi i dodaje da će Ina nastaviti ulaganja u bolju tehničku opremljenost maloprodajnih lokacija Energoeptrola.

Ina ne očekuje da će tender ponuda imati bitan uticaj na položaj i materijalna prava radnika Energoeptrola, te da će Energopetrol iskorisiti prilike na bh. tržištu u budućnosti za unapređenje poslovanja, što će rezultirati i potencijalnim povećanjem broja zaposlenika.

Mjesto obavljanja poslovne djelatnosti neće se mijenjati. Također, Ina ne namjerava mijenjati način korištenja Energopetrolove imovine, niti stvorioti buduće obaveze izvan uobičajenog toka poslovanja.

S tim u vezi, Uprava i Nadzorni odbor izražavaju pozitivan stav prema Ininoj ponudi za preuzimanje i podržavaju namjere ponuđača u pogledu budućeg poslovanja Energopetrola.