Premijeri Republike Srpske i Srbije, Savo Minić i Đuro Macut, održali su u subotu sastanak u Trebinju na kojem su razgovarali o ključnim infrastrukturnim i razvojnim projektima. Među njima su izgradnja aerodroma u Trebinju, gasna konekcija Srbije i Republike Srpske, revitalizacija željezničke infrastrukture, kao i saradnja u oblasti obrazovanja i pravosuđa.
Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je nakon sastanka da će glavni projekat za aerodrom Trebinje biti završen u roku od 90 dana, naglasivši da je završena studija uticaja na životnu sredinu, dok se ekološka dozvola očekuje u narednih 45 dana po podnošenju zahtjeva, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.
„Mislim da je ovo za Srbiju i Republiku Srpsku velika stvar da smo konačno uspjeli proći kroz značajne faze”, rekao je Minić, podsjetivši da je projekat ranije bio usporen zbog administrativnih prepreka, ali da su sada obezbijeđene potrebne saglasnosti Hrvatske i Crne Gore.
Govoreći o energetici, Minić je potvrdio podršku projektu gasovoda koji će povezivati Batajnicu i Republiku Srpsku, ističući da Srbija već radi na realizaciji tog projekta. On je naveo da se očekuje značajan napredak nakon sastanka predstavnika Srbije, Republike Srpske i Federacije BiH početkom juna u Tuzli.
Novi letovi i revitalizacije pruge
Minić je najavio i novi sastanak dvije vlade 23. juna u Banjaluci, gdje će jedna od tema biti povećanje broja letova između Banjaluke i Beograda, kao i revitalizacija uskotračne željezničke pruge koja bi povezala Višegrad i Srbiju.
Premijer Srbije Đuro Macut poručio je da se na projektu aerodroma Trebinje radi ozbiljno i sistematično, te da postoji jasna namjera da se projekat privede kraju u interesu građana i razvoja regiona.
Ozbiljno se radi na aerodromu Trebinje
„To pokazuje da se na ovom projektu radi ozbiljno i sistematično i da postoji jasna namera da se on privede kraju u interesu građana i razvoja čitavog regiona”, rekao je Macut.
Macut je posebno istakao značaj gasne konekcije Srbije i Republike Srpske, navodeći da bi novi pravac gasovoda od Batajnice prema granici sa Republikom Srpskom mogao značajno povećati energetske kapacitete i doprinijeti ekonomskom razvoju Republike Srpske.
On je dodao i da Srbija radi na revitalizaciji željezničke dionice od Mokre Gore do Višegrada, ocijenivši da će taj projekat vratiti značaj Višegradu i doprinijeti razvoju tog kraja.



