Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Federacija BiH sprema gradnju autoputa dugog 61 kilometar: Nova veza s Hrvatskom
  • Porezna uprava FBiH izvršila 248 inspekcijskih nadzora, izrečene novčane kazne u iznosu 479.350 KM
  • Dodik najavio novo povećanje plata i penzija u Republici Srpskoj
  • Znate li šta je Neptun Deep: Projekt vrijedan 4 milijarde eura mijenja energetsku sliku Balkana
  • Pao tender težak stotine miliona eura: Evo šta se dešava s autoputem ka Dubrovniku
  • Albanski milijarder koji posluje i u BiH – sprema investiciju od 100 miliona eura
  • m:tel među najpoželjnijim poslodavcima i u 2025. godini
  • 17. Dani BHAAAS-a održat će se od 4. do 7. juna u Sarajevu
  • Ministar Forto: Usvojeno rješenje za vozače
  • HIFA Oil Koncern širi mrežu u Crnoj Gori: Nova moderna pumpa otvorena u Podgorici
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Kraljević o budžetu za 2025: Unapređenje životnog standarda

Kraljević o budžetu za 2025: Unapređenje životnog standarda

0
By BiznisInfo on 20/01/2025 Finansije
Ministar finansija Federacije BiH Toni Kraljević
Toni Kraljević

Federalni dopremijer i ministar finansija Toni Kraljević kazao je da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas utvrdila Prijedlog budžeta za 2025. godinu u iznosu od 8,2 milijardi KM, što predstavlja rast od 10,35 posto u odnosu na prošlu godinu.

– Ovaj budžet odražava nastavak naše snažne potpore građanima u svim aspektima života. Poseban fokus stavljen je na unapređenje zdravstvenih usluga, socijalne zaštite, infrastrukture, kao i jačanje privrede.

Predstavljeno u brojkama, za bolju kvalitetu i dostupnost zdravstvenih usluga planirano je povećanje od 20 miliona KM transfera Zavodu. Prvi put su u cijelosti izdvojena potrebna sredstva za Fond solidarnosti, blizu 100 miliona. Dodatno, klinički centri širom Federacije dobit će 45 miliona KM za modernizaciju i unapređenje infrastrukture.

Osigurali smo i nastavak isplate porodiljskih naknada, kao i dodatnih 33 miliona za dječji dodatak.

Za penzionere, povećanje iznosi 337 miliona KM za redovitu isplatu penzija uz zakonsko usklađivanje, čime osiguravamo da njihovi prihodi prate rast troškova života. Također, sredstva za njihovo liječenje povećana su sa jedan na 2,6 miliona KM.

Posebnu pažnju posvetili smo i osobama s invaliditetom, za koje su izdvajanja za invalidnine povećana za 9,8 miliona KM, dok je transfer za ovu kategoriju građana povećan za 40 posto.

Subvencije za poljoprivredu povećane su na 183 miliona KM, što dodatno jača ovaj strateški sektor i doprinosi razvoju ruralnih područja.

Za sanaciju šteta od poplava izdvojeno je 50 miliona KM kako bi se omogućila obnova infrastrukture i povratak normalnog života u pogođenim područjima.

Jedan od ključnih prioriteta su i subvencije za poslodavce i obrtnike, s predviđenih 100 miliona KM namijenjenih prilagodbi povećanju minimalne plaće na 1.000 KM. Ova mjera osigurava očuvanje radnih mjesta, potiče privrednu aktivnost i jača konkurentnost domaće ekonomije.

Kantonima je predviđena financijska potpora od 200 miliona KM, čime će se dodatno unaprijediti usluge na lokalnoj razini.

I subvencije za javna poduzeća značajno su povećane – primjerice za Željeznice Federacije iznosi 10 miliona KM, što je za četiri miliona više nego prošle godine.

Ulaganja u obrazovanje, znanost, sport i kulturu ostaju prioritet. Za sportsku infrastrukturu planirano je 36 miliona, dok je za očuvanje kulturne baštine predviđeno 15 miliona.

Svi ovi transferi i izdvajanja potvrđuju našu posvećenost unaprijeđenju životnog standarda i očuvanju socijalne sigurnosti.

Nastavljamo raditi odgovorno, transparentno i s jasnim ciljem stvaranja bolje budućnosti za sve građane Federacije BiH – rekao je dopremijer Kraljević.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Toni Kraljević
najnovije

Federacija BiH sprema gradnju autoputa dugog 61 kilometar: Nova veza s Hrvatskom

16/05/2026

Porezna uprava FBiH izvršila 248 inspekcijskih nadzora, izrečene novčane kazne u iznosu 479.350 KM

16/05/2026

Dodik najavio novo povećanje plata i penzija u Republici Srpskoj

16/05/2026
IZDVOJENO

m:tel među najpoželjnijim poslodavcima i u 2025. godini

15/05/2026

HIFA Oil Koncern širi mrežu u Crnoj Gori: Nova moderna pumpa otvorena u Podgorici

15/05/2026

Jahorina ekonomski forum: Uređeno tržište počinje dijalogom države i privrede

15/05/2026
Tagovi
BLSEIzvozSASEHrvatskainvesticijebiznis vijestiVlada FBiHNjemačkaBoljiposao.comNaftaturizamBingoautomobiliBankeVolkswagenzapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.