Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Saznajemo: Britanski div Mineco ponovo pokreće rudnik u BiH u kojem je otpušteno 150 radnika
  • Kraj za zeničku Željezaru: U 10 sati se ugasila visoka peć, 1.500 radnika ide na ulicu?
  • Bh. kompanija planira gradnju fabrike u Australiji: Investicija od 150 miliona dolara
  • Bingo Group nastavlja sponzorstvo Sarajevo Film Festivala
  • Otkrivamo veliku akviziciju: Vlasnik Namexa kupio jedan od najvećih trgovačkih centara u Hercegovini
  • Dionice Sarabona skočile 380 posto nakon što je Bingo grupa preuzela imovinu kompanije
  • Šta Davor Macura preuzima u BiH: Dvije banke, 2,4 milijarde KM imovine i 700 zaposlenih
  • Da li vaš tim koristi puni potencijal modernih digitalnih alata za rad?
  • Veliki preokret: Dobit Elektroprivrede HZHB skočila sa 357 hiljada na 27,2 miliona KM
  • Završena dva velika projekta: Srbija uskoro pušta u promet dvije saobraćajnice prema BiH
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Kraj za zeničku Željezaru: U 10 sati se ugasila visoka peć, 1.500 radnika ide na ulicu?
Ekonomija

Kraj za zeničku Željezaru: U 10 sati se ugasila visoka peć, 1.500 radnika ide na ulicu?

BiznisInfoBy BiznisInfo29/07/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Nova Željezara Zenica
Foto: Nova Željezara Zenica

Visoka peć u Novoj željezari Zenica definitivno je ugašena u 10 sati, čime je proizvodnja u ovom nekadašnjem gigantu i formalno obustavljena. Ranijim gašenjem pogona Aglomeracije, a potom sada i visoke peći, Zenica i Federacija BiH sada ostaju bez ključnog segmenta svoje teške industrije, piše Raport.

Radnici su do posljednjeg trenutka vjerovali da će uvođenjem vanredne uprave proizvodnja biti spašena, no nakon što je Općinski sud u Zenici odbio prijedlog Vlade, a Kantonalni odbio žalbu, ta opcija je propala.

Sada će se opet razmatrati uvođenje stečaja

Sada će se opet razmatrati uvođenje stečaja, nakon što su vlasnici odustali od proizvodnje, ali će 1.500 radnika, koji su bili na prinudnom godišnjem i kako stoje stvari, završiti na ulici.

Rifat Fetić, predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica, potvrdio je da je dobio informaciju da se visoka peć gasi. Ona je bila u fazi mirovanja od aprila ove godine.

– Meni je sada rečeno, prvi čovjek koji je zadužen za visoku peć, da će sada ubaciti azot, da bi se onda mogla pokrenuti ponovo. Sada je u fazi mirovanja. Meni je tako rečeno i ja vjerujem da još ima nade da se firma spasi i pokrene proizvodnja – kaže Fetić.

Sud odbio prijedlog Vlade FBiH

Podsjetimo, Kantonalni sud u Zenici  prošle je sedmice donio drugostepenu presudu kojom se odbija prijedlog Vlade Federacije Bosne i Hercegovine za uvođenje vanredne uprave u kompaniju Nova željezara Zenica.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Kantonalni sud je potvrdio odluku Općinskog suda iz Zenice, odnosno da nije dozvoljeno uvođenje vanredne uprave u Novu Željezaru Zenica i to nakon žalbe na prvostepenu presudu Općinskog suda.

Uprkos alarmantnim ekonomskim kretanjima i očiglednoj namjeri Vlade FBiH da hitno interveniše i spasi metalski kompleks, Općinski sud je svojim viđenjem situacije oborio Vladine argumente za spas preduzeća, a Kantonalni i potvrdio.

Podsjetimo, a na ročištu, gdje se razmatralo uvođenje stečaja, rečeno je da se preduzeće nalazi u stanju platežne nesposobnosti, a povjerioci potražuju oko 317.307.000 KM, od čega je 240.000.000 KM dospjelih te još 77 miliona KM nedospjelih potraživanja.

Sutra bi u Vladi trebao biti održan novi sastanak resornog ministra Vedrana Lakića sa sindikatom, kako bi se vidjelo kako izaći iz ove situacije.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Nova Željezara Zenica top priče Vlada FBiH
NAJNOVIJE

Saznajemo: Britanski div Mineco ponovo pokreće rudnik u BiH u kojem je otpušteno 150 radnika

29/07/2026

Kraj za zeničku Željezaru: U 10 sati se ugasila visoka peć, 1.500 radnika ide na ulicu?

29/07/2026

Bh. kompanija planira gradnju fabrike u Australiji: Investicija od 150 miliona dolara

29/07/2026

Bingo Group nastavlja sponzorstvo Sarajevo Film Festivala

29/07/2026
Tagovi
top pričeVlada FBiHBankeNjemačkaVolkswagenSASEinvesticijeHrvatskaturizamNaftaBingobiznis vijestiautomobiliBLSEzapošljavanjeIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.