Košarac: O prelevmanima sljedeće sedmice

0

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da nije razmatrana odluka o uvođenju prelevmana na svinjsko i goveđe meso jer Kolegijum Savjeta ministara nije postigao saglasnost da se to uvrsti u dnevni red sjednice, ali da očekuje da će ovo pitanje biti razmatrano na narednoj sjednici iduće sedmice.

Košarac je istakao da svi pokazatelji govore o tome da je BiH u vrijeme kada nije stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ imala uvoz od oko 40.000 maraka tih proizvoda, a da je danas blizu 90 miliona KM uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa.

“Uočili smo da su određene institucije odugovlačile proces dostavljanja mišljenja, i to je vrlo zabrinjavajuće. Nedopustivo je da gotovo 20 dana čekamo mišljenje jedne institucije koja je od ministarstva udaljena pet minuta i svakodnevno korespondira sa ministarstvom o nekim drugim pitanjima”, rekao je Košarac novinarima.

On je dodao da ima osjećaj da postoji stav kod dijela političkih predstavnika u Savjetu ministara da ne želi da se razmatra donošenje mjera ograničenja uvoza svježeg i rashlađenog mesa.

“Naše je opredjeljenje i procjena iz Republike Srpske da o tom pitanju argumentovano raspravljamo na Savjetu ministara i da na temelju svih elemenata međunarodnih ugovora, SSP-a i BiH definišemo to pitanje na adekvatan način bez bilo kakvih kompleksa od EU i predstavnika EU u BiH”,naveo je Košarac.

On je rekao da ne odustaje od zahtjeva da se o tome raspravlja na Savjetu ministara i da se prihvati prijedlog donošenja odluke o ograničenom uvozu, odnosno uvođenja prelevmana i pune carinske stope.

“Imam uvjeravanje, a ispunili smo sve zakonske i poslovničke uslove da se na narednoj sjednici Savjeta ministara o tome raspravlja. Vjerujem da hoćemo i ne odustajem od toga da uvedemo prelevmane i punu carinsku stopu jer će to biti adekvatna zaštitna mjera za primarne proizvođače u Republici Srpskoj i FBiH”, istakao je Košarac i apelovao da kolege u Savjetu ministara podrže to rješenje.

Košarac je istakao da treba da se uvede prelevman i carina na period od dvije godine jer je “takva priroda tog posla gdje efekti mogu biti vidljivi tek nakon dvije godine”.

On je dodao su čekali 20 dana stavove institucija neophodne za ovaj materijal i sjednicu Savjeta ministara, te dodao da se to ne dešava prvi put.

“Imam osjećaj da se koriste različiti alati da se određene stvari zaustave i da je to primjer kod donošenja odluke o uvođenju zaštitnih mjera”, kazao je Košarac.

On je podsjetio na prvi prijedlog, koji nije prihvaćen na Savjetu ministara, o uvođenju prelevmana koji su trebali da traju 200 dana, a ovaj novi prijedlog predviđa uvođenje prelevmana u trajanju od dvije godine.

Košarac nije želio otkriti ko nije dostavio mišljenje i ko je u Kolegijumu Savjeta ministara bio protiv da se o ovome raspravlja na sjednici.

Srna