Košarac: Izvozom riješiti problem viška mesa

0

Zaštita domaće proizvodnje mesa je prioritet, a Vlada Republike Srpske dala je veliki doprinos kroz mjeru interventnog otkupa tržišnih viškova tovnih junadi i svinja, rekao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara, Staša Košarac nakon posjete Mesnoj industriji Tulumović u Laktašima.

On je najavio i nastavak izvoza mesa u Tursku od ponedjeljka, čime bi takođe trebalo da bude riješen dio viškova.

Zbog posljedica pandemije i nagomilanih viškova kod primarnih proizvođača, tržišna cijena tovnih junadi pala je na oko 3,40 KM po kilogramu, zbog čega su mnogi prozvođači dovedeni do ivice egzistencije, prenio je RTRS.

Kako bi im bar donekle ublažila gubitke, Vlada RS je, mjerom interventnog otkupa, ponudila 70 pfeniga subvencije svim prerađivačima koji od domaćih proizvođača junad kupe po cijeni od 3,80 KM.

Za svinje je određena otkupna cijena od 2,80 KM, a podsticaj iznosi 60 pfeniga. Kako bi svi u lancu bili na dobitku, Vlada je obezbijedila tri miliona maraka. Јedna od kompanija koja se odazvala pozivu da učestvuje u interventnom otkupu je i Mesna industrija Tulumović.

– Od odobrenih 1.000 junadi za interventi otkup do sada smo zaklali 220 i nadam se da ćemo posao uspješno završiti do kraja otkupa – izjavila je zamjenik direktora Mesne industrije “Tulumović” Јovana Tulumović.

U resornom Ministarstvu kažu da ova mjera već daje rezulate. Procjenjuju da bi odobrenim sredstvima moglo biti otkupljeno oko 6.000 bikova i do 10.000 tovnih svinja.

– Ovih dana ćemo u Ministarstvu poljoprivrede sagledati situaciju, odnosno koliko je otkupljeno tovnih junadi i svinja u Srpskoj kako bi mjere bile u potpunosti sprovedene u predviđenom roku – rekao je savjetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Miroslav Bojić.

Pohvale za ovu mjeru Vlade RS stižu i od ministra Košarca. On kaže da bi sličnu mjeru trebalo da donese i Vlada FBiH, jer i tamo postoje viškovi. Za sve koji budu otkupljivali od domaćih proizvođača najavljuje i podršku Ministarstva kojim on rukovodi.

– Hoću da kažem da ćemo prilikom i odobravanja određenih kvota, za uvoz određenih proizvoda koji se koriste u mesoprerađivačkoj industriji, kao kriterijum uzimati i da li su i koliko otkupljivali domaće primarne proizvodnje – istakao je Košarac.

Dio viškova mogao bi biti riješen i izvozom, rekao je Košarac. Uz već dogovoreni nastavak izvoza u Tursku, najavio je i otvaranje novih tržišta.