Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Saznajemo: Kreće Južna interkonekcija – sprema se potez bez presedana
  • Federacija BiH prikupila 30 miliona KM aukcijom trezorskih zapisa
  • Skoro sedam miliona KM za programe Federalnog ministarstva rada i socijalne politike
  • Forum Revicona u Dubrovniku: Inflacija, energija i reforme u fokusu
  • Sigurnost naloga 2026: Signali upozorenja, jednostavna podešavanja i svijest o prevarama za zaštitu vašeg Binance naloga
  • Nikšić: EBRD uplatio novac za nastavak gradnje autoputa
  • RCB Nanotehnologija širi tim: Prilika za inžinjere i druge stručne profile
  • Elektroprivreda BiH ulazi u projekt vrijedan 215 miliona KM u Konjicu
  • Misteriozna firma iz Singapura dobija posao od 1,5 milijardi KM u BiH
  • Četiri zlata za “Podrume Vukoje 1982” na najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju maslinovih ulja
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Finansije»Klijenti mikrokreditnim organizacijama podnijeli 10.863 zahtjeva za odgodu plaćanja

Klijenti mikrokreditnim organizacijama podnijeli 10.863 zahtjeva za odgodu plaćanja

0
By BiznisInfo on 29/04/2020 Finansije

Mikrokreditnim organizacijama u BiH, članicama Udruženja mikrokreditnih organizacija u BiH – AMFI do 24. aprila ove godine obratilo se  10.863 klijenta  za primjenu nekih od mjera odgode plaćanja mikrokredita kao mjera podrške za prevazilaženje negativnih efekata pandemije COVID-19, kazala je Elma Zukić, direktorica udruženja.

Do sada je odobreno 8.008 zahtjeva klijenata, što predstavlja oko 74 posto svih pristiglih zahtjeva, što se kontinuirano i užurbano svakodnevno implementira.

Iz AMFI-a podsjećaju da u skladu sa  odlukama agencija za bankarstvo FBiH i RS,  mikrokreditne organizacije provode mjere na ublažavanju posljedica virusnog oboljenja COVID 19, nastojeći svakom klijentu pristupiti individualno s ciljem iznalaženja optimalnog rješenja u prevazilaženju poteškoća sa otplatom mikrokredita ali i omogućiti podršku u prevazilaženju problema sa likvidnošću onih klijenata i djelatnosti koje i u vanrednim oklnostima nastavljaju sa poslovanjem.  

Mogućnost moratorija

Sve mikrokreditne organizacije u BiH su, u skladu sa odlukama agencija za bankarstvo FBiH i RS, svojim klijentima ponudile mogućnost moratorija na otplatu mikrokredita, reprogramiranje i refinansiranje uz mogućnost grace perioda i različite modalitete tretiranja kamatnih stopa te perioda produženja otplate.

Iz AMFI podsjećaju da mikrokreditni sektor u najvećoj mjeri podržava i finansira male poljoprivrednike i poduzetnike koji nemaju pristup bankarskim uslugama te u potpunosti zavise od podrške koju im kontinuirano i kvalitetno pružaju mikrokreditne organizacije skoro 25 godina. Procjena je da oko 70 posto ili oko 150.000 klijenata mikrokreditnih organizacija ima pristup kreditnim sredstvima isključivo kroz mikrofinansijski sektor tj. oko 600.000 građana BiH se oslanja na podršku mikrokreditng sektora, što direktno što indirektno.

Značajno učešće u  svim odobrenim mikrokreditima zauzima finansiranje poljoprivredne djelatnosti sa udjelom od oko 35 posto.

Iz AMFI-a poručuju da treba imati na umu da će mikrokreditne organizacije, uz ostale subjekte finansijskog sektora, biti okosnica i važan alat ekonomskog oporavka nakon pandemije izazvane koronavirusom, jednako kao što su to bili i nakon poplava iz 2014. godine kada je mikrokreditni sektor značajno učestvovao u ekonomskom oporavku klijenata i zajednica u ugroženim područjima.

Prate aktivnosti

Poručuju da AMFI kontinuirano prati rad svojih članica i redovno komuniciraju sa regulatornim agencijama (Agencija za bankarstvo FBiH i Agencija za bankarstvo RS-a), a trenutno ne raspolažu informacijama o naplati dodatnih kamatnih stopa korisnicima mikrokredita o čemu se govorilo u javnosti posljednjih dana.  

 „Nakon što su se ove informacije pojavile u javnosti, pokrenuli smo aktivnosti provjere navoda. Naglašavamo da se AMFI protivi bilo kakvom djelovanju mikrokreditnih organizacija suprotno odlukama agencija za bankarstvo FBiH i RS, koje nisu u interesu klijenta i nanose štetu cijelom sektoru. Članice AMFI-ja  i AMFI vrlo dobronamjerno prihvaju sve sugestija i kritike prema kojima ćemo promtno djelovati gdje god se iste činjenično utvrde“,  kazala je Zukić.

Iz AMFI, također, upozoravaju da se u posljednje vrijeme u javnosti pojavio niz informacija u kojima se vrše poređenja između banaka i mikrokreditnih organizacija.

Banke i mikrokreditne organizacije se ne mogu porediti, jer je osnovna misija mikrokreditnih organizacija osigurati pristup finansijskim sredstvima onim kategorijama koje ne ispunjavaju uvjete za pristup tradicionalnim modelima finansiranja.  

D.H.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Saznajemo: Kreće Južna interkonekcija – sprema se potez bez presedana

24/03/2026

Federacija BiH prikupila 30 miliona KM aukcijom trezorskih zapisa

24/03/2026

Skoro sedam miliona KM za programe Federalnog ministarstva rada i socijalne politike

24/03/2026
IZDVOJENO

FMCG Retail Summit: Budućnost maloprodaje u fokusu

16/03/2026

Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama

13/03/2026

BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima

13/03/2026
Tagovi
HrvatskazapošljavanjeBLSENaftaVolkswagenSASEturizamKonzuminvesticijeBingoautomobiliBankeBoljiposao.comVlada FBiHNjemačkaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.