Kina: Zaslužujemo bolji tretman u svjetskim medijima

0

Posljednjih mjeseci svjedoci smo prilično oštrih napada najvećih zapadnih medija na sve ono što savremena Kina danas predstavlja. Upravo zato kineska administracija smatra da Kina kao druga najveća ekonomija svijeta, kao najmnogoljudnija zemlja svijeta i kao civilizacija s pet hiljada  godina tradicije, zaslužuje bolji tretman u međunarodnim medijima.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Chunying izjavila je to na dnevnom brifingu za novinare, zamoljena da prokomentariše nedavni izvještaj američkih medija koji tvrde da Kina stvara alternativu globalnim vijestima u kojima dominiraju novinske kuće poput BBC-a i CNN-a i ubacuje kineski novac, moć i perspektivu u medije u gotovo svim zemljama svijeta.

– Svijet je raznoliko i živopisno mjesto. U medijskom sektoru, ne trebaju postojati samo CNN i BBC, sve bi zemlje trebalo da imaju svoj glas – rekla je Hua.

Zbog razlika u sistemima, mediji u različitim zemljama djeluju na različite načine. Pri procjeni je li medijska organizacija profesionalna, najvažnije na što se treba pozvati je pridržava li se novinarske etike objektivnosti i pravednosti u svom izvještavanju, dodala je, prenosi SEEbiz.

– Primijetila sam da je Odbor za spoljne poslove američkog senata donio Zakon o tržištu iz 2021. godine, kojim se odobrava izdvajanje 300 miliona američkih dolara za svaku fiskalnu godinu kako bi se globalno suprotstavio zloćudnom uticaju Kineske komunističke partije – rekla je Hua, naglasivši da kineski mediji izvještavaju na objektivan način i nikada ne smišljaju ili šire dezinformacije usmjerene protiv drugih država.

Hua je rekla da je novinska agencija Xinhua svjetski poznata agencija s gotovo 90 godina istorije. Slijedeći uobičajena pravila rada, pruža autoritativne i profesionalne usluge vijesti globalnim korisnicima. Njena saradnja s drugim novinskim agencijama ne razlikuje se od saradnje AP-a, Reutersa, AFP-a i Kyodo-a s drugima.

– Niko ne može uskratiti kineskim medijima poput Xinhue njihovo pravo na razmjenu i saradnju samo zato što je iz Kine, socijalističke zemlje. Optuživanje Xinhue da učestvuje u razmjeni i saradnji s drugim agencijama samo na temelju toga je neka vrsta ideološke pristranosti i političke diskriminacije – zaključila je.