Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kompanija iz BiH preuzima jednog od najvećih hotelijera u Hrvatskoj: Slijedi ulaganje od 100 miliona eura
  • Evo gdje su najskuplji novi stanovi u RS: Ova opština prestigla Banjaluku i Trebinje, kvadrat dostigao 4.500 KM
  • Vlada FBiH o krizi u RMU Zenica: Životi rudara su prioritet, sredstva za plate su osigurana
  • Kraj jedne ere: Japanski vlasnik gasi proizvodnju firme koja je bila simbol jugoslovenske industrije
  • Poreska uprava RS u periodu januar-juli ove godine prikupila 258 miliona KM više prihoda
  • Macura gradi regionalnu finansijsku imperiju: Osim Addika, kupio još jednu banku i osiguranje
  • m:tel NetBiz donosi veće brzine za još uspješnije poslovanje
  • Na Majevici niče moderan turistički kompleks, investitor će uložiti najmanje pet miliona KM
  • Velika promjena u poslovanju Pretisa: Domaća prodaja eksplodirala, izvoz usporio
  • Gradiška planira kapitalni projekat za grad, održan uvodni sastanak
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Kanton Sarajevo: 7,9 miliona KM za podršku maloj privredi
POZITIVA S ADDIKO BANK

Kanton Sarajevo: 7,9 miliona KM za podršku maloj privredi

BiznisInfoBy BiznisInfo30/04/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Vlada Kantona Sarajevo, na prijedlog Ministarstva privrede KS, usvojila je Godišnji plan provođenja Programa razvoja male privrede za 2026. godinu, kojim se nastavlja sistemska podrška razvoju privrede. Za realizaciju osam konkretnih programa osigurano je 7,9 miliona KM u Budžetu Kantona Sarajevo.

Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko Bank

Plan za 2026. godinu zasnovan je na analizama privredne strukture i kretanja poslovnog okruženja, kao i stvarnim potrebama preduzetnika, s ciljem jačanja konkurentnosti, podsticanja investicija i održivog rasta male privrede.

Najznačajniji segment odnosi se na podršku tehnološkom razvoju i modernizaciji poslovanja. Za refundiranje troškova tehnološke modernizacije, standarda kvaliteta i digitalizacije planirano je dva miliona KM, dok je za nova ulaganja u iste svrhe predviđeno dodatnih 1,8 miliona KM. Ove mjere direktno su usmjerene na unapređenje konkurentnosti domaćih preduzeća i jačanje izvoznog potencijala.

Kreditiranje pod povoljnijim uslovima

Program kreditiranja pod povoljnijim uslovima osigurava 1,5 miliona KM kroz subvencioniranje kamatne stope do 3%, čime se preduzetnicima omogućava pristup finansiranju pod značajno povoljnijim uslovima. Pojedinačni krediti mogu iznositi do dva miliona KM, uz rok otplate do sedam godina.

Poseban fokus stavljen je na razvoj novih poslovnih ideja i podršku početnicima. Kroz program inkubacije i finansijskog poticaja osigurano je 660.000 KM za 22 novoosnovana poslovna subjekta, uz dodatnu infrastrukturnu i mentorsku podršku. Istovremeno, uveden je i novi program nastavka inkubacije za najuspješnije korisnike, čime se prvi put osigurava kontinuitet podrške i nakon početne faze razvoja.

Za podsticanje investicija iz inostranstva planirano je 300.000 KM, uz pojedinačne grantove do 100.000 KM. Program je dodatno unaprijeđen pojednostavljenjem uslova za strane ulagače i uvođenjem bankovne garancije kao snažnijeg mehanizma osiguranja namjenskog utroška sredstava.

Podrška novoosnovanim subjektima

Podrška novoosnovanim poslovnim subjektima dodatno je osigurana kroz program ulaganja u iznosu od 400.000 KM, dok značajno mjesto u ukupnoj strukturi mjera zauzima i razvoj ženskog preduzetništva, za koji je izdvojeno 1,2 miliona KM.

U odnosu na prethodnu godinu, ukupan iznos sredstava povećan je sa 7,7 na 7,9 miliona KM, uz posebno izražen rast sredstava za modernizaciju, digitalizaciju i razvoj konkurentnosti, kao i povećanje podrške ženama u biznisu.

Provođenjem ovog plana očekuje se daljnja stabilizacija ekonomskog okruženja, jačanje proizvodnih kapaciteta, rast zaposlenosti i razvoj proizvoda s većom dodanom vrijednošću.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Ministarstvo privrede KS poticaji
NAJNOVIJE

Kompanija iz BiH preuzima jednog od najvećih hotelijera u Hrvatskoj: Slijedi ulaganje od 100 miliona eura

10/08/2026

Evo gdje su najskuplji novi stanovi u RS: Ova opština prestigla Banjaluku i Trebinje, kvadrat dostigao 4.500 KM

10/08/2026

Vlada FBiH o krizi u RMU Zenica: Životi rudara su prioritet, sredstva za plate su osigurana

10/08/2026

Kraj jedne ere: Japanski vlasnik gasi proizvodnju firme koja je bila simbol jugoslovenske industrije

10/08/2026
Tagovi
SASEturizamIzvozbiznis vijestiHrvatskaBankeinvesticijeVolkswagenautomobilitop pričezapošljavanjeVlada FBiHNaftaNjemačkaBingoBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...