Japanci proizveli materijal koji sprečava zagrijavanje prostorija ljeti

0

Ljetne vrućine su postale neizdržive bez upotrebe klima uređaja. Podaci pokazuju da se 6 odsto električne energije u SAD-u troši na rad klima uređaja, a očekuje se da će taj procenat rasti.

Loša strana upotrebe klima uređaja, pored toga što je skupo, je i ta što se time u atmosferu otpuštaju ugljen-dioksid i hidrofluorougljenici, koji se koriste kao rashladni gasovi u klima uređajima.

Japanski naučnici Xiaobo Yin i Rongui Yang su pronašli alternativu i stvorili tanku presvlaku koja, postavljena na krovove kuća i zgrada, može spriječiti njihovo zagrijavanje bez upotrebe energije. Presvlaka funkcioniše na principu radijacijskog hlađenja – procesa kojim se u svemir izbacuju toplotni infracrveni zraci određene talasne širine. Naime, pretvaranjem nepoželjne toplote u infracrvene zrake, moguće je izbaciti ih van Zemljine atmosfere, čime se smanjuju negativne posljedice po atmosferu, prenosi portal Ekonomski Online.

Presvlaka je izrađena od polimetilpentena, prozirne plastike poznatije pod imenom TPX i zrnaca stakla koji su ugrađeni u nju. Naučnici su tu kombinaciju materijala razvukli do debljine od 50 mikrona i posrebrili je sa donje strane, čime se toplota reflektuje i spriječava zagrijavanje prostorije. Osim refleksije infracrvenih zraka i sprečavanja zagrijavanja prostorije, ova presvlaka hladi prostoriju zahvaljujući zrncima stakla.

Presvlaka površine 20 kvadratnih metara je dovoljna da se temperatura prosječne kuće zadrži na 20 stepeni, dok je spoljašnja temperatura 37 stepeni Celzijusa.