Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Proglašeni najuspješniji privrednici u RS u 2025. godini
  • BiH je veliko gradilište: Ovo je spisak ključnih projekta u 2026.
  • Čapljina jača poljoprivrednu proizvodnju na području grada
  • Trgovački gigant pred preuzimanjem: DIS dobija novog vlasnika
  • Američki suvlasnik Binasa sačuvao Mandžuku: Sud zaustavio smjenu
  • Stižu u svaki kutak BiH: Upravo je počela gradnja još jednog Lidla
  • Energoinvest ključni akter u snabdijevanju gasom kroz Južnu interkonekciju
  • Binance održao gotovo savršenu stabilnost: Šta znači 99,97% dostupnosti za korisnike kripto tržišta?
  • Vlada FBiH se zadužuje za 150 miliona KM za gradnju autoputeva
  • Lović & Co postao ovlašteni distributer PREFA aluminijskih sistema u Bosni i Hercegovini
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Autoput Banjaluka-Prijedor-Novi Grad koštaće između 728 i 938 miliona eura
Investicije

Autoput Banjaluka-Prijedor-Novi Grad koštaće između 728 i 938 miliona eura

BiznisInfoBy BiznisInfo10/01/2017Updated:10/01/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Izgradnja autoputa Banjaluka-Prijedor-Novi Grad počinje naredne godine. Tako su barem najavili u Ministarstvu saobraćaja Republike Srpske.

Para, ipak, još nema.

Sa kineskim investitorom, koji je u oktobru 2015. naručio studiju opravdanosti i isplativosti, Vlada RS uveliko pregovara. U Kineze su uprte sve oči, jer bi baš oni trebalo da pomognu oko dobijanja kredita. Za izgradnju kompletnog autoputa trebaće između 728 i 938 miliona eura, u zavisnosti od toga koja od tri ponuđene opcije bude izabrana.

“Već se krenulo podobro u realizaciju. Postoji kineska kompanija iz Šandonga koja je zainteresovana da na principu javno-privatnog partnerstva radi taj dio autoputa”, rekao je Neđo Trninić, ministar saobraćaja RS.

Prvo rješenje je da autoput bude dužine oko 78 kilometara, i da prolazi kroz Ramiće, Prijakovce, Potkozarje i Omarsku. U drugom slučaju, autoput bi bio kraći za oko četiri kilometra, sa sličnom trasom. Treća, i najskuplja opcija, predviđa 83 kilometra autoputa. Ni za jedno rješenje još se nisu odlučili, kažu u Autoputevima. Za to je potreban konačni dogovor sa Kinezima.

“Paralelno se pregovara o komercijalnom ugovoru za željeznice, i o koncesionom ugovoru za autoput. Nadam se da ćemo poslije toga imati mnogo konkretnije prijedloge da idemo i mi na našu Vladu, na konačnu saglasnost”, kazao je Dušan Topić, direktor Autoputeva RS.

Novi dolazak Kineza planiran je za kraj januara. Ako daju zeleno svjetlo, sljedeća faza su pregovori sa tamošnjim bankama. I dok projektant ne vjeruje da bi izgradnja mogla da počne u naredne dvije godine, iz Vlade poručuju da će uskoro imati šta konkretno da ponude. (ATV)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
autoput ceste putevi
NAJNOVIJE

Proglašeni najuspješniji privrednici u RS u 2025. godini

04/04/2026

BiH je veliko gradilište: Ovo je spisak ključnih projekta u 2026.

03/04/2026

Čapljina jača poljoprivrednu proizvodnju na području grada

03/04/2026

Trgovački gigant pred preuzimanjem: DIS dobija novog vlasnika

03/04/2026
Tagovi
zapošljavanjeIzvozNjemačkaBoljiposao.comVolkswagenHrvatskaKonzumVlada FBiHturizamBLSEautomobiliinvesticijeSASEBingoBankeNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.