Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bili smo u hrvatskoj ‘oazi luskuza’: Novi objekti i gradnja top hotela
  • Farma iz Gradiške ugasila proizvodnju: Krave prodali kolegi u FBiH
  • Hifa Oil traži stečaj nad firmom iz Srebrenice zbog 234.804 KM
  • Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026
  • BiH i Grčka jačaju ekonomsku saradnju
  • “Muva” i “Gavran”: Startup iz Banjaluke pokreće proizvodnju dronova
  • Poslovnica Raiffeisen banke u Banjaluci otvorila vrata u potpuno obnovljenom i modernom ambijentu
  • Sistem koji daje priliku: Programi podrške Fonda za profesionalnu rehabilitaciju u praksi 
  • Upravo je krenuo otkup zemljišta za novi autoput u BiH
  • Aerodrom Sarajevo nastavio s rastom i u 2026. – evo brojki
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Italija će otvoriti neka preduzeća već ove sedmice

Italija će otvoriti neka preduzeća već ove sedmice

0
By BiznisInfo on 26/04/2020 Ekonomija

Italija, prva evropska zemlja koju je koronavirus teško pogodio, omogućit će da se neka poduzeća ponovo otvore već ove sedmice, od 4. maja rad bi trebala nastaviti proizvodna i građevinska djelatnost, najavio je premijer Giuseppe Conte.

Conte je rekao da će postepeno pokretanje ekonomije uključujući velik dio proizvodnje krenuti početkom maja, iako bi mjesta koja posjećuje javnost poput barova i restorana morala malo duže pričekati. Škole bi ostale zatvorene do septembra.

„Radimo trenutno kako bismo omogućili ponovno otvaranje dobrog dijela preduzeća – od proizvodnje do izgradnje za 4. maj“, rekao je Conte italijanskom dnevniku La Repubblica, prenio je Reuters.

Neka preduzeća koja se smatraju “strateškim”, uključujući aktivnosti koje su uglavnom bile izvozno orijentisane, mogla bi se ponovo otvoriti ove sedmice pod uslovom da dobiju odobrenje lokalnih organa.

“Izvozne kompanije moraju što prije nastaviti s radom kako bi smanjile rizik od izbacivanja iz proizvodnog lanca i gubitka posla. Ne možemo dalje produžavati ovu obustavu… rizikovali bismo ozbiljno podrivanje socio-ekonomskog tkiva zemlje”, rekao je Conte.

On je ponovio da bi svako ponovno pokretanje trebalo biti postepeno, te je rekao da će kompanije morati uvesti stroge mjere zdravstvene zaštite prije nego što otvore svoja vrata.

Postepeno otvaranje

La Reppublica navodi da će industrije u kojima je rizik od zarazne bolesti mali, kao što su proizvodnja i trgovina na veliko, biti otvoreni 4. maja. Trgovci na malo mogli bi se ponovo otvoriti 11. maja, a barovi i restorani 18. maja, pod strogim uvjetima.

Obustava rada je opteretila treću najveću ekonomiju eurozone, a italijanski poslovni lideri pozvali su na ublažavanje ograničenja kako bi se spriječila ekonomska katastrofa.

Upitan o školama, Conte je rekao da je plan ponovno otvoriti ih u septembru.

D. Hadžić

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Bili smo u hrvatskoj ‘oazi luskuza’: Novi objekti i gradnja top hotela

05/02/2026

Farma iz Gradiške ugasila proizvodnju: Krave prodali kolegi u FBiH

05/02/2026

Hifa Oil traži stečaj nad firmom iz Srebrenice zbog 234.804 KM

04/02/2026

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026
Tagovi
zapošljavanjeBoljiposao.comBankeautomobiliturizamVlada FBiHHrvatskaSASENjemačkaKonzumBLSEinvesticijeIzvozNaftaVolkswagenBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.