Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Više od 1,7 miliona KM za poboljšavanje društveno-ekonomskog statusa pripadnika boračke populacije u FBiH
  • Slovenski Silkem Plus preuzeo bh. firmu s prometom od 15,5 miliona KM i domogao se vrijednih resursa
  • Na pomolu velika regionalna akvizicija: Badel preuzima Sarajevski kiseljak i Jamnicu
  • Usvojene Smjernice ekonomske i fiskalne politike Federacije BiH za period 2027 – 2029.
  • Prodato 1,37 miliona KM dionica HM Cementa: Zašto fond smanjuje udio u kompaniji vrijednoj 1,09 milijardi KM
  • Potpisan Kolektivni ugovor o pravima i obavezama za djelatnost hemije i nemetala u FBiH
  • Raiffeisen već prikupio 35 posto dionica Addika: Na pola puta do preuzimanja banke
  • Samsung predstavlja The Movingstyle: Prenosivi televizor dizajniran za moderan način života
  • Nova milionska akvizicija: Biznismen Gordan Pavlović kupio još jednu kompaniju
  • Na Sarajevskoj berzi u maju ostvaren promet od gotovo 33 miliona KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Intel kupuje proizvođača čipova za 5,4 milijardi dolara
Kompanije

Intel kupuje proizvođača čipova za 5,4 milijardi dolara

BiznisInfoBy BiznisInfo16/02/2022Updated:16/02/2022Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Američki tehnološki div Intel objavio je u utorak da će kupiti izraelskog proizvođača čipova Tower Semiconductor za 5,4 milijarde dolara, naznačivši da planira iskoristiti priliku koju otvara ogromna potražnja za poluprovodnicima.

Izraelska kompanija proizvodi čipove za automobile, medicinske senzore i elektrosisteme, a Intelu bi trebala pomoći da pokuša ugroziti dominantnu poziciju tajvanskog TSMC-a, najvećeg proizvođača čipova u svijetu.

“Towerov portfolio specijalizovane tehnologije i geografski doseg… pomoći će Intelu da proširi usluge proizvodnje čipova i omogućiće nam da se približimo cilju, a to je pozicija velikog pružaoca kapaciteta za proizvodnju čipova širom svijeta”, rekao je izvršni direktor Intela Pat Gelsinger, pišu 24sata.

Čipovi su pak u posljednje vrijeme jako tražena roba, posebno u automobilskom sektoru, dok su proizvođači elektronike uspjeli nabaviti dovoljno zaliha, pa ih trenutna nestašica manje pogađa.

Intel je u januaru objavio da će uložiti 100 milijardi dolara u izgradnju kompleksa za proizvodnju čipova u američkoj saveznoj državi Ohajo, koji bi mu trebao ponovo osigurati dominaciju u proizvodnji čipova i ublažiti ovisnost SAD-a o azijskim pogonima.

Američka kompanija posluje u Izraelu već gotovo 50 godina i spada među njegove vodeće dobavljače.

Akviziciju Tower Semiconductora namjeravaju financirati gotovinom iz bilansa, a transakciju su jednoglasno odobrili upravni odbori obje kompanije.

Očekuje se da će transakcija biti zaključena za otprilike godinu dana, nakon pribavljanja regulatornih dozvola i ispunjavanja uobičajenih uslova zaključivanja, uključujući zeleno svjetlo Towerovih dioničara

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Više od 1,7 miliona KM za poboljšavanje društveno-ekonomskog statusa pripadnika boračke populacije u FBiH

03/06/2026

Slovenski Silkem Plus preuzeo bh. firmu s prometom od 15,5 miliona KM i domogao se vrijednih resursa

03/06/2026

Na pomolu velika regionalna akvizicija: Badel preuzima Sarajevski kiseljak i Jamnicu

03/06/2026

Usvojene Smjernice ekonomske i fiskalne politike Federacije BiH za period 2027 – 2029.

03/06/2026
Tagovi
namjenska industrijaVolkswagenturizamzapošljavanjeNaftaSASEautomobiliNjemačkaVlada FBiHBLSEIzvozHrvatskaBingoBankeinvesticijebiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.