Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Pred prvomajske praznike Porezna uprava FBiH izvršila 223 inspekcijska nadzora
  • Najbogatiji poduzetnik u regiji gradi zgradu u obliku pegle: Projekt od 90 miliona eura
  • Kanton Sarajevo: 7,9 miliona KM za podršku maloj privredi
  • TRZ Hadžići neće u stečaj: Potpisani novi ugovori i najavljene investicije
  • Zašto Evropa gradi tunel dug 64 kilometra: “Na pauzi od posla – u Italiju na espreso”
  • Centralna banka BiH uplatila 184,4 miliona KM u budžet institucija BiH
  • Ruski oligarh napustio Bosnu i Hercegovinu sa 310 miliona KM u koferu
  • Lukavac Cement donirao vatrogasno vozilo
  • Bingo ide u veliku investiciju, sprema se gradnja modernog tržnog centra
  • Cijene nafte nezaustavljivo rastu, Brent najskuplji od 2022.
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Imperija na rasprodaji: Šta će ostati od najveće regionalne korporacije

Imperija na rasprodaji: Šta će ostati od najveće regionalne korporacije

0
By BiznisInfo on 20/08/2025 Kompanije

Nekada najveća regionalna grupacija morala se odreći velikog broja kompanija

Fortenova grupa, nasljednica nekadašnjeg Agrokora, u posljednjih nekoliko godina provela je niz značajnih prodaja svojih kompanija, s ciljem smanjenja duga i usmjeravanja poslovanja na ključne djelatnosti.

Proces transformacije, započet nakon sloma Agrokora, rezultirao je promjenom vlasničke strukture i restrukturiranjem portfelja, u kojemu Fortenova zadržava one kompanije čiji su proizvodi i usluge direktno usmjereni krajnjim kupcima.

Fortenova je i dalje vlasnik kompanija poput Konzuma, Mercatora, Jamnice, Sarajevskog kiseljaka itd. No morala se odreći mnogih drugih kompanija kako bi sanirala enorman dug, piše BiznisInfo.ba.

Prodaja Mercator-Embe austrijskoj Agrani

Jedna od posljednjih transakcija odnosi se na prodaju prehrambene kompanije Mercator-Emba, specijalizirane za proizvodnju kakao napitaka i deserata poput BenQuicka i Sladkog greha. Kompaniju preuzima austrijska grupa Agrana, globalni lider u proizvodnji voćnih pripravaka i koncentrata sokova.

Vrijednost transakcije, prema neslužbenim informacijama, iznosi oko 45 miliona eura, a završetak ovisi o odobrenju regulatornih tijela.

Mercator-Emba ostvaruje godišnji prihod od približno 30 miliona eura i zapošljava oko 100 radnika. Iako se radi o profitabilnoj i uglednoj firmi, Fortenova je navela da se ona više ne uklapa u strateški smjer grupe.

Prema riječima izvršnog direktora Fortenove Fabrisa Peruška, cilj je usredotočiti se na temeljne djelatnosti, dok Agrana u ovoj akviziciji vidi priliku za širenje distribucijskih kanala i kupaca u rastućem prehrambenom sektoru.

Prodaja Agrolagune i Vinarije Novigrad Badelu

U martu je Badel 1862 postao vlasnik Agrolagune d.d. iz Poreča i Vinarije Novigrad d.o.o., preuzevši ih od Fortenove. Ova akvizicija označila je daljnje konsolidiranje domaće industrije pića. Integracijom Agrolagune, Badel je postao jedina kompanija u Hrvatskoj koja pokriva sve ključne vinske regije, proširivši svoju proizvodnju na ukupno 800 hektara vinograda i povećavši kapacitet s 2,5 na 6,5 miliona litara vina godišnje.

Za Fortenovu, prodaja Agrolagune značila je još jedan korak u procesu fokusiranja na maloprodaju i preradu hrane, dok je za Badel to bio strateški potez kojim učvršćuje lidersku poziciju na domaćem tržištu vina i jakih alkoholnih pića.

Prodaja Belja, Vupika i PIK Vinkovaca Podravki

Fortenova se odrekla i značajnih poljoprivrednih kompanija – Belja, Vupika i PIK Vinkovci – koje je preuzela Podravka. Time su završeni višemjesečni pregovori i Podravka je značajno ojačala svoju prisutnost u domaćem agro-biznisu.

Ove kompanije nekada su bile perjanice Agrokora i cijelog hrvatskog biznisa.

Prepuštanje Leda, Frikoma i Leda Čitluk

Početkom 2021. godine, Fortenova je prodala svoju najznačajniju grupaciju u segmentu smrznute hrane. Britanski Nomad Foods preuzeo je Ledo plus, Ledo Čitluk i Frikom, zajedno s povezanim društvima, u transakciji vrijednoj 615 miliona eura.

Time je tržište smrznute hrane u regiji dobilo novog velikog igrača, dok je Fortenova ostvarila ključni prihod za smanjenje svojih dugova.

Prodaja Eko Biograda beogradskoj Tamivi

U aprilu ove godine je objavljeno da je firma Eko Biograd plus, proizvođač povrća, prešla u vlasništvo beogradske kompanije Tamiva. Poslovni model firme, koja je godinama gomilala gubitke od preko četiri miliona eura, pokazao se neodrživim. Prodaja je provedena u tišini, a radnici su bez najave ostali bez posla, što je izazvalo kritike sindikata.

Finansijsko restrukturiranje i smanjenje duga

Sve ove prodaje dio su šire strategije Fortenove grupe. Od 2019. godine, kada je osnovana kao nasljednica Agrokora, grupa je smanjila bruto dug s dvije milijarde eura na 650 miliona eura, dok je istovremeno EBITDA više nego udvostručena.

U julu ove godine, Fortenova je potpisala ugovor o refinansiranju zaduženja od 550 miliona eura sa Zagrebačkom bankom i UniCredit Groupom, čime je ostvarila najveće privatno korporativno finansiranje u Hrvatskoj. Ovaj aranžman predstavlja važan korak ka stabilizaciji i jačanju financijske pozicije kompanije.

Fokusiranje na ključne djelatnosti

Nekada najveća hrvatska i regionalna kompanija, Agrokor – danas Fortenova grupa – prošla je kroz duboko restrukturiranje obilježeno rasprodajom brojnih kompanija. Prodaje poput Leda, Belja, Agrolagune i Mercator-Embe osigurale su sredstva za smanjenje duga i održavanje stabilnosti poslovanja. Istovremeno, kupci poput Podravke, Badela i Agrane dobili su priliku ojačati svoje pozicije na tržištu.

Transformacija Fortenove pokazuje trend u kojemu se velike korporacije sve više usmjeravaju na ključne djelatnosti, dok sporedne i manje strateške kompanije prelaze u ruke novih vlasnika spremnih na ulaganja i daljnji razvoj.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Fortenova grupa
NAJNOVIJE

Pred prvomajske praznike Porezna uprava FBiH izvršila 223 inspekcijska nadzora

01/05/2026

Najbogatiji poduzetnik u regiji gradi zgradu u obliku pegle: Projekt od 90 miliona eura

30/04/2026

Kanton Sarajevo: 7,9 miliona KM za podršku maloj privredi

30/04/2026

TRZ Hadžići neće u stečaj: Potpisani novi ugovori i najavljene investicije

30/04/2026
Tagovi
Vlada FBiHNaftaIzvozBoljiposao.comVolkswagenBankeHrvatskaBingoNjemačkaautomobilizapošljavanjeSASEinvesticijebiznis vijestiBLSEturizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.