Hrvatska: Novoizgrađeni resort srbijanskog biznismena ostaje bez koncesije za plažu

0

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ukinut će koncesiju koju je Grad Umag dodijelio kompaniji Čista voda projekt, a odnosi se na plažu Alberi podno novog resorta Petram koji je nedavno otvoren i u koji je srpska multinacionalna kompanija MK Grupa uložila čak 110 miliona eura, piše Jutarnji list.

Komisija ministarstva je bila u upravnom nadzoru nad radom Grada Umaga u vezi sa dodjelom koncesije nakon prijave jedne fizičke osobe i naišla je na niz nepravilnosti u samom postupku izdavanja te koncesije 2021. godine. Zaključili su da resorno ministarstvo treba ukinuti koncesiju koja je toj kompaniji dana na 20 godina. Riječ je o koncesiji prema kojoj na plaži svi mogu imati pristup, a investitor ima svoje ležaljke, barove i druge sadržaje te u nju ulaže.

Od plaže Alberi vodi gradska šetnica u gradnji, koja će povezivati plažu hotela Kempinski Adriatic s novom plažom resorta Petram istoga vlasnika. U javnu šetnicu građani Umaga ulažu čak 930 hiljada eura kroz gradski budžet, a posljednjih dana sve su glasniji aktivisti koji se bune zbog betonizacije obale, ali sumnjaju i da umaški gradonačelnik Vili Bassanese gradnjom šetnice između dva hotelska objekta pogoduje krupnom srpskom kapitalu kralja šećera Miodraga Kostića.

Srbijanski biznismen u Istri izgradio kompleks od 100 miliona eura

Ministarstvo tvrdi da je Grad Umag prije bilo kakve procedure trebao izraditi studiju opravdanosti davanja koncesije, a to nije učinio, te da obavijesti o namjeri davanja koncesije nad pomorskim dobrom u svrhu privrednog korištenja nije smio donijeti gradonačelnik Vili Bassanese, već gradsko vijeće. Nadalje, gradonačelnik je imenovao stručnu komisiju za koncesije nad pomorskim dobrom, a to je također trebalo napraviti gradsko vijeće.

Ni ponuda kompanije Čista voda projekt, koja je sudjelovala u investiciji u Petram Resort, nije zadovoljavala sve kriterije pa ministarstvo smatra da je umaška gradska komisija takvu ponudu trebala odmah odbaciti, a postupak javnog prikupljanja ponuda poništiti.

Nakon odluke o davanju koncesije, gradonačelnik je sklopio ugovor o davanju koncesije, a kasnije i aneksom ugovoru, iako o tom aneksu gradsko vijeće nije odlučivalo, a trebalo je. Zbog svega navedenog, komisija ministarstva je predložila da se u roku 30 dana donese rješenje o poništenju odluke o davanju koncesije te obavijesti o namjeri davanja koncesije.

Gradonačelniku Umaga naložili su pak da raskine ugovor o koncesiji s kompanijom Čista voda projekt i to 30 dana nakon što primi rješenje ministarstva, piše novinarka Jutarnjeg lista Barbara Ban.