Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Komora magistara farmacije FBiH poziva zdravstvene profesionalce da se uključe u projekt prevencije dijabetesa i očuvanja vida
  • Raiffeisen i Macura pobijedili u utrci za Addiko: Evo kada bi mogli preuzeti banku
  • Autoput od Banjaluke prema Splitu kreće u realizaciju: Za dva mjeseca tender za dionicu dugu 44 km
  • Lidl kreće u veliko zapošljavanje u BiH: Traži više od 1.000 radnika, objavljen spisak gradova
  • Cijene nafte na početku sedmice pale više od pet posto
  • Otvara se cesta na koju se čekalo 20 godina: Brži put od Sarajeva i Banjaluke do Zagreba
  • Počinje gradnja hrvatske autoceste od 252 miliona eura: U projektu učestvuje i kompanija iz Sarajeva
  • Obišli smo projekt Tri Sestrice: Samo 20 km od Neuma niče luksuzni resort vrijedan 920 miliona eura
  • HIFA OIL mreža bogatija za novu lokaciju u Jelahu
  • Međunarodni aerodrom Tuzla oborio historijski rekord, u julu opslužio više od 73.000 putnika
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Građani Kantona Sarajevo od oktobra do CIPS potvrda elektronskim putem
POZITIVA S ADDIKO BANK

Građani Kantona Sarajevo od oktobra do CIPS potvrda elektronskim putem

BiznisInfoBy BiznisInfo15/08/2025Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica i direktor Agencije za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) Almir Badnjević dogovorili su danas saradnju s ciljem efikasnijeg, bržeg i mnogo jednostavnijeg izdavanja Obavještenja o prebivalištu/boravištu građana, tzv. CIPS potvrda.

Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko Bank

Kanton Sarajevo će prvi u Bosni i Hercegovini omogućiti građanima da CIPS potvrde dobijaju elektronskim putem, odnosno putem servisa koje je razvila IDDEEA. Preduslov za ostvarivanje ove usluge je da građani imaju kvalifikovani elektronski potpis koji će unositi na zahtjeve za izdavanje ovog uvjerenja.

Na ovaj način, građani će iz udobnosti svoga doma, ili bilo koje druge lokacije, elektronskim putem upućivati zahtjev za Obavještenje o prebivalištu/boravištu (CIPS potvrda) i ostvarivati ovu uslugu za svega nekoliko minuta. Službenici koji rade na izdavanju ovih obavještenja, također će imati kvalifikovani elektronski potpis koji će unositi na Obavještenje o prebivalištu/boravištu.

Usluga bi trebala zaživjeti početkom oktobra ove godine nakon što Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Zavod za informatiku i statistiku KS ispune preostale preduslove za sigurno i neometano elektronsko izdavanje CIPS prijave.

„Ovom saradnjom pokazujemo da Kanton Sarajevo nezaustavljivo napreduje u modernizaciji javnih usluga, efikasnijoj administraciji i što boljoj usluzi za građane. Godišnje se na šalterima MUP-a KS izda više od pola miliona CIPS potvrda i ovaj servis će značajno smanjiti gužve i poboljšati zadovoljstvo građana. Zahvaljujem se direktoru Almiru Badnjeviću i IDDEEA-i što će MUP KS prvi implementirati ovu uslugu i pozivam građane da što prije izvrše kvalifikaciju svog elektronskog potpisa jer radimo na tome da i druge usluge pružamo na ovaj način“, izjavio je ministar Katica.

Direktor IDDEEA-e Badnjević podsjetio je da je ova agencija razvila aplikaciju e-IDDEEA koja omogućava registrovanim korisnicima korištenje brojnih usluga. Među glavnim funkcionalnostima e-IDDEEA aplikacije ističu se kvalifikovani elektronski potpis, uvid u lične podatke, praćenje statusa izrade ličnih dokumenata, pregled kazni za fizička i pravna lica, pregled registrovanih vozila.

„Namjera nam je da iz Kantona Sarajevo počnemo sa servisom koji će građanima pružati mogućnost preuzimanja CIPS potvrde elektronskim putem i da postepeno ta usluga zaživi u svim dijelovima Bosne i Hercegovine. Naš naredni korak u poboljšanju usluga za građane bit će omogućavanje plaćanja prekršajnih naloga elektronskim putem, odmah po prijemu istih i vrlo brzo ćemo predstaviti i to rješenje. Još jednom pozivam građane da aktiviraju svoj besplatni kvalifikovani elektronski potpis jer će tim mnogo brže i efikasnije ostvarivati veliki broj usluga“.

Besplatni kvalifikovani elektronski potpis građani mogu aktivirati u jednom od registracionih ureda IDDEEA u Banjaluci, Sarajevu, Bihaću, Bijeljini i Mostaru. U Sarajevu se ured IDDEEA-e nalazi u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, na Trgu BiH, br.1, saopćeno je iz Vlade Kantona Sarajevo.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Komora magistara farmacije FBiH poziva zdravstvene profesionalce da se uključe u projekt prevencije dijabetesa i očuvanja vida

03/08/2026

Raiffeisen i Macura pobijedili u utrci za Addiko: Evo kada bi mogli preuzeti banku

03/08/2026

Autoput od Banjaluke prema Splitu kreće u realizaciju: Za dva mjeseca tender za dionicu dugu 44 km

03/08/2026

Lidl kreće u veliko zapošljavanje u BiH: Traži više od 1.000 radnika, objavljen spisak gradova

03/08/2026
Tagovi
Vlada FBiHBanketurizamNjemačkaVolkswagentop pričeSASEbiznis vijestiBingoIzvozzapošljavanjeBLSEinvesticijeNaftaautomobiliHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...