Gazprom gubi posljednju veliku mušteriju u EU?

0

Ako bi se prijetnja obistinila, Gazprom bi ostao bez trase do posljednje velike europske mušterije Austrije.Tamošnji najvažniji uvoznik OMV šalje signale da je spreman i za taj scenarij.

Moskva je toliko puta prijetila “zavrtanjem slavine” Evropi, da najnoviju prijetnju gotovo da nitko nije primijetio.Ovog puta Gazprom prijeti ukrajinskom Naftogazu da će obustaviti tranzit preko Ukrajine – tranzit koji, inače, teče bez obzira na rusku agresiju.

Ako bi se prijetnja obistinila, Gazprom bi ostao bez trase do posljednje velike europske mušterije Austrije. Tamošnji najvažniji uvoznik OMV šalje signale da je spreman i za taj scenarij, piše Deutsche Welle. 

Zavrzlama bez arbitraže?

Tranzit preko Ukrajine teče po ugovoru koji ističe tek krajem 2024. godine. Pretpostavlja se da obje strane, ruska i ukrajinska, nisu htjele prekršiti taj ugovor, kao ni da nisu htjele preostale evropske mušterije ostaviti bez ruskog plina.

Nakon obustave slanja plina kroz Sjeverni tok a onda i diverzije kojom je taj plinovod uništen, Gazprom tranzitom kroz Ukrajinu još uvijek zarađuje od evropskog tržišta.

Osim toga, u pogonu je i takozvani Turski tok kojim plin stiže na Balkan. No njegov kapacitet od 16 milijardi kubika godišnje daleko je manji i od Sjevernog toka i od stare sovjetske veze kroz Ukrajinu.
 
Ugovor o tranzitu predviđa da Gazprom od 2021. do 2024. preko Ukrajine i Slovačke pumpa do 40 milijardi kubika do austrijskog čvorišta Baumgarten. Odatle se desetljećima plin usmjeravao ka Austriji, Njemačkoj, Italiji, Češkoj i Sloveniji.
 
Ali, od svih velikih dobavljača, sada je Gazpromu preostao jedino austrijski OMV. S obzirom na to da Ukrajinci pokušavaju pokrenuti niz procesa protiv Gazproma pred arbitražnim sudovima, šef ruskog giganta Aleksej Miler zaprijetio je početkom srpnja da će prekinuti svaku suradnju, dakle i tranzit.
 
Prema Milerovim riječima, Gazprom se pred evropskim arbitražnim sudovima ne može nadati fer procesima zbog zapadnih sankcija i „vala rusofobije u Evropi”. Zato sudove, koji se nalaze u Švicarskoj i Švedskoj, naziva ” nelegitimnim” i ” besmislenim”.
 
U čemu je problem?
 
Ukrajinski Naftogaz naime želi pred arbitražom postići to da mu Gazprom plaća za tranzit 40 milijardi kubika godišnje, kako to i piše u ugovoru. I to bez obzira na to što Rusi od 2022. kroz Ukrajinu šalju tek nešto više od trećine prijašnje količine.
 
Rusi pak odbijaju platiti jer ukrajinska strana od maja 2022. ne prihvaća isporuke preko mjerne stanice Sohranovka, nego samo još preko mjerne stanice Sudža.