Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Veliko interesovanje za prvo izdanje međunarodnog sajma namjenske industrije u Zetri
  • Bh. poduzetnik upozorava: Pred izbore nam odvode radnike u javne institucije
  • Veliki iskorak: Omogućeno zapošljavanje pod općim uslovima i profesionalna rehabilitacija za osobe sa invaliditetom od 50%
  • Međunarodna konferencija UN MSMEs Day 2026 okupila stručnjake iz osam zemalja u Sarajevu
  • NetWork 14 predstavlja prve Business Day sadržaje: Od startup lekcija do AI-ja u obrazovanju
  • Dobra prilika: UIO održava aukciju i prodaju zaplijenjene robe, od patika do Rolex satova
  • Bh. kompanija gradi fabriku u Hrvatskoj vrijednu 40 miliona eura: “Najveća investicija u našoj historiji”
  • FMERI: Od radnika i Željezare Zenica ne odustajemo
  • Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo: Novi sajamsko-kongresni centar razvojna prilika za Zenicu i Bosnu i Hercegovinu
  • Sud donio ključnu odluku: Željezara Zenica ostaje pod Pavlovićevom kontrolom, odbijen prijedlog Vlade FBiH
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Firma sa dva zaposlena za tri godine imala promet od milijardu KM
Kompanije

Firma sa dva zaposlena za tri godine imala promet od milijardu KM

Danijela SinanovićBy Danijela Sinanović14/04/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Panoramski pogled na Sarajevo, koje prema novom indeksu razvijenosti i dalje predvodi listu najrazvijenijih lokalnih zajednica u Federaciji BiH.
Sarajevske općine ponovo zauzimaju prvih sedam mjesta na rang-listi razvijenosti lokalnih zajednica u Federaciji BiH (Foto: BiznisInfo.ba)

Kompanija GEN-I d.o.o. Sarajevo prošle godine ostvarila je ukupne prihode od 374 miliona KM. Rezultat je posebno zanimljiv ako se uzme u obzir da firma ima svega dva zaposlena, piše BiznisInfo.ba.

Prihodi su povećani u odnosu na godinu ranije, kada su iznosili 331 milion KM, uz isti broj zaposlenih. Godine 2023. kompanija je ostvarila prihode od 357 miliona KM, što znači da je u posljednje tri godine ukupno prihodovala oko milijardu maraka.

Ipak, rekordna godina bila je 2022., kada je kompanija, sa samo jednim zaposlenim, ostvarila čak 761 milion KM prihoda.

Čime se firma bavi

GEN-I Sarajevo bavi se trgovinom električnom energijom, što objašnjava mali broj zaposlenih, s obzirom na to da je riječ o djelatnosti u kojoj je ključan proces ugovaranja kupovine i prodaje struje.

Kompanija je dio GEN-I Group, jedne od vodećih grupacija za trgovinu i prodaju električne energije u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi, sa sjedištem u Sloveniji.

Podsjetimo da je 2022. godina bila obilježena naglim rastom cijena električne energije, kao posljedicom poremećaja na tržištu izazvanih ruskim napadom na Ukrajinu, što je tada dovelo do rekordnih prihoda. Nakon stabilizacije tržišta, prihodi su se vratili u niže okvire.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Dobit znatno smanjena

Iako su prihodi visoki, dobit kompanije znatno je niža nego ranijih godina. Prošle godine firma je poslovala s dobiti manjom od 5.000 KM. Godinu ranije dobit je iznosila 56.099 KM, 2023. godine 347.261 KM, dok je 2022. bila 591.227 KM.

U odnosu na ukupne prihode, zarada je relativno skromna, što ukazuje na male marže u trgovini električnom energijom, odnosno malu razliku između kupovne i prodajne cijene struje. Čini se da ova oblast trenutno nije isplativa kao ranijih godina

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
biznis vijesti električna energija finansijski izvještaj GEN-I trgovina električnom energijom BiH
NAJNOVIJE

Veliko interesovanje za prvo izdanje međunarodnog sajma namjenske industrije u Zetri

16/07/2026

Bh. poduzetnik upozorava: Pred izbore nam odvode radnike u javne institucije

16/07/2026

Veliki iskorak: Omogućeno zapošljavanje pod općim uslovima i profesionalna rehabilitacija za osobe sa invaliditetom od 50%

16/07/2026

Međunarodna konferencija UN MSMEs Day 2026 okupila stručnjake iz osam zemalja u Sarajevu

16/07/2026
Tagovi
automobiliBLSEHrvatskainvesticijeNaftaBingoBankebiznis vijestiturizamzapošljavanjeVlada FBiHVolkswagentop pričeIzvozNjemačkaSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.