Evropska ekonomija oporavlja se od pandemijske recesije brže nego što se očekivalo, ali i rast inflacije premašio je predviđanja, ocijenila je u četvrtak Evropska komisija u jesenskim ekonomskim prognozama.
Komisija predviđa da će ekonomija u EU-u ove godine rasti 5 posto, sljedeće 4,3 posto, a 2023. 2,5 posto. U europodručju rast bi ove i sljedeće godine trebao biti 5 posto, a 2023. 2,4 posto.
Zahvaljujući cijepljenju i postepenom ukidanju ograničenja ekonomija je u proljeće ponovo počela rasti, a uzlazni se trend nastavio do kraja ljeta, potaknut ponovnim otvaranjem ekonomija, navodi Komisija dodajući da ti izgledi uvelike ovise o dva faktoraa: razvoju pandemije covida-19 i tempu kojim će se ponuda prilagoditi brzom preokretu u potražnji nakon ponovnog otvaranja ekonomije.
Sve zemlje članice bilježe rast BDP-a, ali nejednakom brzinom: od 2,7 posto u Njemačkoj, 3 posto u Češkoj, dok se s druge strane predviđa rast u Irskoj od 14,6 posto, Estoniji 9 posto, Hrvatskoj 8,1 posto.
Ipak, trend rasta suočava se s novim preprekama. Uska grla i poremećaji u globalnoj opskrbi negativno utiču na aktivnost u Uniji, posebno na vrlo integrirani proizvodni sektor. Osim toga, nakon naglog pada u 2020. cijene energenata, posebno prirodnog plina, prošli su mjesec vrtoglavo narasle i sada su znatno iznad nivoa prije pandemije. To će se odraziti na potrošnju i ulaganja.
Nakon nekoliko godina niske inflacije, snažni oporavak ekonomske aktivnosti u Uniji i mnogim naprednim ekonomijama prati ponovni rast inflacije koji je premašio predviđanja.
Godišnja inflacija u europodručju povećala se s negativne stope od –0,3 posto u zadnjem tromjesečju 2020. na 2,8 posto u trećem tromjesečju 2021. Inflacija je u oktobru iznosila 4,1 posto a tu je stopu prethodno dosegnula samo jedanput od početka objavljivanja podataka o inflaciji 1997. godine.
Komisija objašnjava ubrzanje inflacije uglavnom naglim povećanjem cijena energenata te raznim ekonomskim prilagodbama nakon pandemije. Smatra da je zbog toga trenutno povećanje stope inflacije uglavnom privremeno.
Budući da bi se cijene energenata trebale postupno uravnotežiti, Komisija predviđa da će inflacija u europodručju dosegnuti vrhunac od 2,4 posto u 2021., a zatim se smanjiti na 2,2 posto 2022. i 1,4 posto u 2023. godine. U cijeloj Uniji očekuje se da će inflacija iznositi 2,6 posto 2021., 2,5 posto 2022. i 1,6 posto 2023. godine.
Hina