Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Prihodi FBiH manji za 58 miliona KM: Doprinosi za penzije pali za čak 93 miliona
  • MOL ulazi u projekat koji jača energetsku sigurnost Evrope: Potraga za naftom i plinom na 10.300 km²
  • Jedan od najvažnijih projekata između BiH i Crne Gore ulazi u novu fazu: Danas otvaranje ponuda za izgradnju
  • Sarajevski investitor sprema jednu od najvećih solarnih elektrana u BiH: Projekt od 158 miliona KM na 116 hektara
  • Kada se trud prepozna i cijeni: Muhamed je za devet godina prešao put od skladišta do prodajnog predstavnika
  • Utvrđen prijedlog Zakona o gasu Federacije BiH
  • Više od 1,2 milion KM za uvezivanje staža radnicima rudnika
  • Brza cesta duga 61 kilometar i vrijedna 938 miliona KM mijenja Hercegovinu: Objavljeni novi detalji
  • Veliki dan za malu opštinu: Nakon dvogodišnje pauze ponovo dobili banku
  • Utvrđena maksimalna visina marži za neaditivirane naftne derivate
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»EU: Potražnja za putničkim automobilima porasla za 2,9 posto

EU: Potražnja za putničkim automobilima porasla za 2,9 posto

0
By BiznisInfo on 18/07/2018 Tržište

Potražnja Evropske unije za putničkim automobilima u prvoj polovini ove godine porasla je za 2,9 posto u odnosu na isti period prošle godine, objavila je u utorak Evropska asocijacija proizvođača automobila (ACEA), prenosi agencija Anadolija.

Prema navodima asocijacije, broj registrovanih novih automobila u EU iznosio je 8.449.247 u prvoj polovini 2018. godine.

“Gledajući na glavna tržišta, potražnja je porasla u Španiji (10,1 posto), Francuskoj (4,7 posto) i Njemačkoj (2,9 posto)”, saopštila je ACEA, napominjući da je zabilježen pad u prodaji u Velikoj Britaniji (6,3 posto) i Italiji (1,4 posto).

Tokom šestomjesečnog perioda, VW Group je imao najveći udio prodaje na Evropskom tržištu sa 24,6 posto. Najprodavaniji brendovi vozila su bili Volkswagen, Audi, Škoda, Seat i Porsche, s porastom od osam posto u prodaji.

Grupa PSA koja posjeduje marke Peugeot, Citroen i Opel imala je porast od 16,3 posto, a grupa Renault 10,7 posto u istom periodu.U 2017. godini u EU je prodato više od 15 miliona novih putničkih automobila, što je 3,4 posto više nego u 2016. godini.

EU je glavno izvozno tržište automobila za Tursku, gdje posluju svjetski istaknuti proizvođači automobila, uključujući Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Renault i Toyota.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Prošle godine, skoro 80 posto ukupnog izvoza automobila iz Turske bila je u zemlje EU i iznosio je 22 milijarde dolara, što je povećanje od 17 posto u odnosu na isti period prije dvije godine. (AA)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
automobili Prodaja
najnovije

Prihodi FBiH manji za 58 miliona KM: Doprinosi za penzije pali za čak 93 miliona

16/06/2026

MOL ulazi u projekat koji jača energetsku sigurnost Evrope: Potraga za naftom i plinom na 10.300 km²

16/06/2026

Jedan od najvažnijih projekata između BiH i Crne Gore ulazi u novu fazu: Danas otvaranje ponuda za izgradnju

16/06/2026
IZDVOJENO

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026

Tuzla i TK dobijaju 25 novih minibusa: Junuzović Kopex, GIPS Tuzla i TEMSA predstavili naredne korake u modernizaciji javnog prijevoza 

11/06/2026

Nelt Grupa, Baby Food Factory i Neoplanta predstavile Izvještaje o održivom poslovanju 

11/06/2026
Tagovi
investicijeNjemačkaIzvozautomobiliHrvatskaNaftaVolkswagenVlada FBiHBanketop pričeturizamBingoSASEBLSEzapošljavanjebiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.