Dom naroda FBiH usvojio Nacrt budžeta FBiH: Delegati traže više novca za kantone

0

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH odobrio je većinom glasova na vanrednoj sjednici Nacrt budžeta FBiH za 2017. godinu i Nacrt zakona o izvršenju budžeta.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH odobrio je većinom glasova na vanrednoj sjednici Nacrt budžeta FBiH za 2017. godinu i Nacrt zakona o izvršenju budžeta.

Iako je Vlada FBiH predložila budžet po hitnom postupku, delegati su ga vratili u formu nacrta, smatrajući da je ta proceduralna intervencija dobar potez jer daje više mogućnosti za korekcije, odnosno za podnošenje amandmana, ako Vlada ne uvaži primjedbe, izrečene danas u raspravi.

Najviše primjedbi izrečeno je na izdvajanja iz federalnog budžeta za pomoć kantonima kao nižim nivoima vlasti. Delegati, posebno iz Bosanskopodrinjskog i Unsko-sanskog kantona, kazali su da treba izdvojiti više od predviđenih deset miliona za te namjene, vodeći računa o ravnomjernom razvoju Federacije.

Šef delegatskog kluba hrvatskog naroda Tomislav Martinović kazao je da će djelovati amanadmanski ako Vlada ne uvaži da treba izdvojiti novac za sufinansiranje tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u Federaciji, dok je predsjedavajući Kluba Bošnjaka Osman Ćatić zatražio osiguravanje uvjeta za revolving kredit kod Razvojne banke radi „pokrivanja“ poljoprivrednih projekata.

Ćatić je, također, naveo da budžetsku stavku podrške nižim nivoima vlasti treba vratiti na prošlogodišnji iznos (16 miliona KM) te izdvojiti više novca za Ured za evropske integracije i omogućiti upošljavanje nedostajućih kadrova u Upravi za inspekcijske poslove.

Željko Mirković iz Kluba Srba zatražio je između ostalog da Vlada namijeni tri miliona KM za putnu infrastrukturu kroz Nacionalni park „Una“, a delegat ostalih naroda Aner Žuljević smatra da vraćanje budžeta u nacrt neće dati kvalitativne efekte u pogledu željenih korekcija.

Vlada je predložila da budžet FBiH za iduću godinu ukupno iznosi 2.747.628.075 KM. To je više za šest posto u odnosu na ovogodišnji.

Premijer Fadil Novalić, u vezi s makroekonomskim indikatorima, kazao je za Fenu da je 3,2 posto rast nominalnog BDP-a u periodu 1.7.2015. – 30.6.2016., a rast realnog BDP-a 2,72 posto. Rast prihoda od direktnih poreza i doprinosa u prvih 11 mjeseci ove godine, u odnosu na isti prošlogodišnji period, iznosi 11,47 posto, a od indirektnih 4,1 posto.

Prema podacima Porezne uprave FBiH, broj zaposlenih od 31.3.2015. do 30.11.2016. povećan je za 27.714 te iznosi 504.128. Podaci Federalnog zavoda za statistiku su da je broj zaposlenih od 31.3.2015. do 30.9.2016. veći za 15.640 te da iznosi 461.944. Broj nezaposlenih je manji za 18.006.

-Podaci Porezne uprave i Zavoda za statistiku ovdje odstupaju usljed različite metodologije, a statistički zavod još nije odobrio podatke za oktobar i novembar ove godine. Ne možemo ne zaključiti da ovi podaci ukazuju na zaustavljanje negativnih trendova i početke oporavka ekonomije – kaže premijer.

Unatoč naporima za unapređenje fiskalne politike, FBiH se suočava s nedovoljnom likvidnošću, finansijskom i fiskalnom nedisciplinom te poreznom evazijom. Stoga je neophodno raditi na unapređenju institucionalnih okvira, zaključio je Novalić.

Jedan od podataka koje je također naveo je da od 31. marta 2015. do 30. septembra 2016., u Federaciji, penzionera ima više za 22.700 i da je, statistički, broj novopenzionisanih dosad rastao 6.000 za 18 mjeseci.