Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Firma sa dva zaposlena za tri godine imala promet od milijardu KM
  • Otvoren Mostarski sajam: Oko 900 izlagača iz 27 zemalja
  • Riješen veliki spor: Bh. gigant će Slovencima platiti 37 miliona eura
  • Startup scena regiona u centru pažnje: Adria Future Samit povezuje najbolje inovacije s investitorima
  • Američki kapital i njemački investitor u BiH: U igri 25 milijardi dolara
  • Očekuje se najveći pad potražnje za naftom od pandemije
  • Sprema se veliko proširenje najvećeg turističkog kompleksa u Sarajevu
  • Veliko čvorište: Nova pruga i brza cesta mijenjaju sjever Hrvatske
  • Kreće izgradnja još jedne brze ceste nadomak Sarajeva, evo detalja
  • Neboder u najavi: Bh. biznismen želi graditi 25 spratova u centru grada
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Dobit BH Telecoma 70 miliona KM: Svjež kapital za veliki investicioni ciklus
Kompanije

Dobit BH Telecoma 70 miliona KM: Svjež kapital za veliki investicioni ciklus

Goran MrkićBy Goran Mrkić10/03/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Zgrada u kojoj je sjedište kompanije BH Telecom

Kompanija BH Telecom ostvarila je u 2025. godini neto dobit, odnosno čistu zaradu od skoro 70 miliona KM, piše BiznisInfo.ba. Time je rezultat poboljšan u odnosu na prethodnu godinu, kada je dobit iznosila 65,8 miliona maraka.

Ukupni prihodi kompanije prošle godine porasli su na oko 566 miliona KM, u odnosu na 555 miliona KM iz 2024. godine. BH Telecom je, dakle, i prošle godine nastavio višegodišnji trend rasta prihoda. No, veoma je važno i to što je porasla dobit.

Grafikon koji prikazuje poslovanje BH Telecoma u 2024. i 2025. godini sa rastom prihoda na 566 miliona KM i neto dobiti na gotovo 70 miliona KM.

Podsjetimo da je niz godina kompanija imala stabilan rast prihoda, ali pad dobiti. Dolaskom nove uprave više se vodi računa o troškovima, što je rezultiralo time da su rashodi stavljeni pod kontrolu, pa je dobit ponovo počela pratiti pozitivan trend rasta ukupnih novčanih tokova.

Pripreme za akviziciju

Ukupni rashodi prošle godine porasli su za oko šest miliona KM, na 489 miliona KM, dakle manje od rasta prihoda koji je iznosio 11 miliona KM.

Ovaj pokazatelj posebno je značajan jer se kompanija sprema za veliku akviziciju, odnosno preuzimanje Telemacha u BiH i Crnoj Gori.

  • POVEZANI TEKST – BH Telecom 24. marta donosi konačnu odluku o kupovini Telemacha

Konačna odluka o preuzimanju, kao i o kreditnom zaduženju, trebala bi biti donesena na Skupštini dioničara 24. marta.

Investicije od 1,1 milijardu KM

Direktor BH Telecoma Amel Kovačević nedavno je rekao da kompanija planira uzeti kredit kod osam banaka u ukupnom iznosu od 390 miliona KM, dok će ostatak finansirati iz vlastitih sredstava. Nije otkrio konačnu cijenu transakcije.

  • POVEZANI TEKST – Direktor BH Telecoma otkrio detalje o kreditu za kupovinu Telemacha

Dodao je da kompanija, nevezano za ovu akviziciju, planira investicije od oko 1,1 milijardu KM u narednih osam godina, prvenstveno u razvoj 5G mreže i drugih tehnoloških kapaciteta, i to bez dodatnog zaduživanja.

Sa dobiti od 70 miliona KM, BH Telecom ima snažnu finansijsku poziciju da provede sve najavljene investicije, ali i akviziciju Telemacha, ukoliko dobije finalno odobrenje od Vlade FBiH kao većinskog vlasnika.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
akvizicija BH Telecom i Telemach BH Telecom biznis vijesti domaće kompanije finansijski izvještaj poslovni rezultati Telemach
NAJNOVIJE

Firma sa dva zaposlena za tri godine imala promet od milijardu KM

14/04/2026

Otvoren Mostarski sajam: Oko 900 izlagača iz 27 zemalja

14/04/2026

Riješen veliki spor: Bh. gigant će Slovencima platiti 37 miliona eura

14/04/2026

Startup scena regiona u centru pažnje: Adria Future Samit povezuje najbolje inovacije s investitorima

14/04/2026
Tagovi
BingoSASEVlada FBiHzapošljavanjeBankeHrvatskainvesticijeIzvozautomobiliBoljiposao.comNjemačkabiznis vijestiturizamNaftaVolkswagenBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...