Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Glavni grad BiH od danas direktnom aviolinijom povezan sa Berlinom
  • Sarajevo nastavlja obarati statističke rekorde dolazaka i noćenja turista
  • Kreće najskuplji projekt u Sloveniji: Jadran i centralnu Evropu povezuju kao nikad do sada
  • Stavljena tačka na veliku akviziciju: Milioner iz BiH preuzima perjanicu hrvatskog biznisa
  • Četvrt milijarde KM na čekanju: Struka rekla da, politika drži investiciju u pravnom vakumu
  • Novi datum i mjesto održavanja Women 100 Shop&Show Expo
  • Aerodrom u koji je uloženo 1,1 milijardu eura danas je groblje aviona
  • Novi autoput kroz BiH mijenja cijela naselja: Predviđeno rušenje 123 objekta
  • Poreska uprava RS: Naplata već premašila milijardu i po maraka
  • Umjeren rast u 2025. i pogoršani rizici za 2026.: Potrošnja i investicije drže ekonomiju BiH
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Crnadak: Neprihvatljiva odluka Prištine o taksama
Ekonomija

Crnadak: Neprihvatljiva odluka Prištine o taksama

BiznisInfoBy BiznisInfo30/11/2018Updated:06/12/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Budva

Ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak, na poziv ministra inostranih poslova Crne Gore Srđana Darmanovića, učestvuje na sastanku ministara inostranih poslova zapadnog Balkana, koji se 29. i 30. novembra održava u Budvi.

Na sastanku se raspravlja o provođenju obaveza preuzetih u okviru Berlinskog procesa, toku priprema i očekivanjima od predstojećeg samita u Poznanju, kao i o važnosti procesa evropske integracije u kontekstu stabilnosti i daljnjeg razvoja regiona.

Na početku sastanka, Crnadak je poručio da je odluka Prištine o uvođenju takse od 100 posto na robu iz BiH i Srbije potpuno neprihvatljiva jer je antievropska, anticivilizacijska, sramotna i besmislena, saopćeno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.

Crnadak je poručio da su tim potezom Prištine prekršeni CEFTA sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i osnovni princip izgradnje dobrosusjedskih odnosa.

– Ova odluka nije samo kršenje CEFTA-e nego je direktan udar na sve višegodišnje napore koje smo zajednički uložili u region. Odluka o taksama je “diplomatska atomska bomba” koju je Priština ispustila na naš region i pozivam Brisel da se snažnije uključi i pomogne da se ovaj problem riješi – naveo je ministar inostranih poslova BiH i dodao da će BiH i Srbija nastaviti s koordinisanim aktivnostima u cilju ukidanja ovih taksi.

Crnadak je pozdravio izjave visoke predstavnice Evropske unije Federice Mogherini i državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Mikea Pompea, u kojima se oštro osuđuju ovakvi potezi prištinskih vlasti.

Informisao je kolege iz regiona o toku procesa evropskih integracija u BiH istakavši uvjerenje da će odgovori na dodatna pitanja Evropske komisije biti dostavljeni do kraja godine i da će vrlo brzo nakon toga Komisija dati pozitivno mišljenje o zahtjevu za članstvo, kao i preporuku državama članicama Evropske unije da BiH dobije status zemlje kandidata.

Ministar je podsjetio da je evropska perspektiva glavni pokretač svih reformskih procesa u Bosni i Hercegovini i regionu te istakao je da je u okviru višegodišnjeg Akcionog plana za regionalno ekonomsko područje (REA) u okviru WB6, koji je usvojen na samitu u Trstu, postignut određeni napredak, ali i da se moraju pojačati napori u nekim područjima.

Fena

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Glavni grad BiH od danas direktnom aviolinijom povezan sa Berlinom

09/05/2026

Sarajevo nastavlja obarati statističke rekorde dolazaka i noćenja turista

09/05/2026

Kreće najskuplji projekt u Sloveniji: Jadran i centralnu Evropu povezuju kao nikad do sada

09/05/2026

Stavljena tačka na veliku akviziciju: Milioner iz BiH preuzima perjanicu hrvatskog biznisa

08/05/2026
Tagovi
zapošljavanjeBankeNjemačkaNaftaBoljiposao.comVolkswagenbiznis vijestiautomobiliBLSEBingoHrvatskaturizaminvesticijeIzvozVlada FBiHSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.