Centralna banka BiH ubacuje u opticaj novih 2,5 mlrd KM

0

Centralna banka (CB) BiH u narednom periodu u opticaj će ubaciti blizu 2,5 mlrd KM novih novčanica i kovanica.

Kako saznajemo, CB BiH je u julu i novembru prošle godine putem javnih natječaja sklopila ugovore sa dvije različite kompanije koje su dobile zadatak da izrade, odnosno iskuju velike količine konvertibilnih maraka u raznim apoenima, pišu Nezavisne novine.

Prema detaljima tendera, najprije je u julu sklopljen oko 6 mil KM vrijedan ugovor s kompanijom Oberthur Fiduciaire Sas, koja se bavi uslugama “izrade novčanica”, a onda u novembru i 2,627 mil KM vrijedan ugovor s firmom Royal mint, koja, pak, treba da iskuje kovanice.

U najkraćem, kada sav novac bude iskovan i odštampan, u opticaj će biti stavljeno čak 2.447.750.000 KM novog novca, ali će, kako navode iz Centralne banke, većina starog biti povučena iz opticaja.

O kakvom se velikom poslu zapravo radi potvrđuju i količine naručenih novčanica u kovanicama i raznim apoenima.

Na pitanje o čemu se zapravo radi, te da li je u pitanju tek redovna procedura ili “doštampavanje”, koje upućuje na mogući početak inflacije, iz CB BiH navode da se radi “o redovnom štampanju u skladu s potrebama opticaja”.

– Karakteristika za novčanice je da se upotrebom u opticaju habaju i oštećuju te imaju ograničen vijek trajanja. Centralna banka u cilju održavanja visoke kvalitete gotovog novca u opticaju pohabane i oštećene novčanice zamjenjuje novim. Također, u obzir treba uzeti i kontinuirano povećanje gotovine u opticaju – navode iz CB BiH.

Kad su u pitanju, pak, kovanice, navode da je riječ također o “redovnom kovanju dodatnih količina kovanog novca KM istih tehničkih karakteristika kao što su kovanice u opticaju”.

– Dakle, kovanice se proizvode u svrhu redovnog snabdijevanja opticaja putem komercijalnih banaka u BiH. Karakteristike kovanog novca, naročito onog manjih apoena, su da se ne vraća iz opticaja nakon izdavanja (ostaje kod građanstva i u upotrebi), dok se jedan dio kovanog novca koji je oštećen povlači i uništava u skladu s propisima Centralne banke – ističu iz ove institucije.

Zaključuju da je iz ovih razloga potrebna izrada “dodatnih količina kovanog novca i zadovoljavanje potražnje od strane komercijalnih banaka, odnosno privrede i građanstva u BiH”.