BiH je talac institucija koje ne funkcioniraju

0

Političke nesuglasice unutar BiH negativno se odražavaju na ekonomsku situaciju. Stalne blokade funkcioniranja vlasti najveća su boljka naše države zbog koje je bilo kakav napredak na ekonomskom planu nemoguć.

Očekivanje da će ekonomija BiH profunkcionisati prije nego što se riješe politički problemi su nerealna. Politički lideri vješto koriste svaku situaciju za promovisanje međunacionalne napetosti, s ciljem odvraćanja pažnje od stvarnih problema.

Imaju jake institucije

To ne znači da sve države u kojima postoje političke napetosti loše prolaze na ekonomskom planu. Naprotiv, vidimo da mnoge zemlje, uprkos velikim političkim problemima, blokadama vlasti, čak i direktnim prijetnjama ratom, imaju visok standard i da njihova ekonomija i građani ne trpe skoro nikakvu materijalnu štetu.

Italija je zemlja poznata po političkoj nestabilnost, u kojoj skoro nijedna vlada nije završila svoj puni mandat. Belgija je država u kojoj često mjesecima ili godinama nije moguće formirati vlast nakon izbora zbog složene situacije.

Japan i Južna Koreja su države koje su jedno vrijeme živjele u konstantnom strahu od raketnih napada opasnog susjeda – Sjeverne Koreje. No, sve pobrojane države konstantno imaju visok standard i ekonomski spadaju u najrazvijenije zemlje.

Značajna razlika

Razlika između ovih država i zemalja poput BiH je što one imaju jake institucije i uređen sistem, koji funkcioniraju besprijekorno bez obzira na napetosti na političkim i sigurnosnom planu.  

S druge strane, Bosna i Hercegovina nema jake institucije, odnosno one tek trebaju biti izgrađene, i to je prvi zadatak vlasti. Jake političke, pravosudne i ekonomske institucije su stubovi svakog demokratskog društva.

U BiH su institucije pod kontrolom stranaka, i služe kao njihove ispružene ruke. Slična situacija je, primjera radi, i sa brojnim južnoameričkim državama, koje imaju slabe institucije koje ne rade u interesu javnost već političkih elita ili kartela.

Populizam i politikanstvo

Onog trenutka kada BiH bude imala jake i nezavisne institucije, moći će se početi razvijati na svakom, pa i na ekonomskom planu.

No, da bi dobila takve institucije potrebna je politička volja. Potrebno je da svi važni politički akteri sjednu za sto i pronađu zajednički jezik.

Neophodno je da se političke stranke povuku iz rukovođenja institucijama, da se prekine s nacionalističkom retorikom i da se omogući puna demokratizacija društva.

Kada dobijemo takve institucije, država više neće biti talac političkih prepucavanja i jeftinog populizma i politikanstva.  

Autor: G. Mrkić

Tekst je nastao u okviru projekta koji je finansiran od strane USAID-ovog Programa osnaživanja nezavisnih medija kojeg implementiraju CPCD i Otvorena mreža.