Banke ne očekuju velika poboljšanja u kreditiranju

0

Banke su spremno dočekale početak primjene jedinstvene stope obavezne rezerve od 10%, iako su skeptične da će ta mjera uticati na povećanje stabilnosti i kreditne aktivnosti bankarskog sektora.

Odluka Centralne banke BiH da diferencijalne stope obavezne rezerve od 10 i 7% objedini u jedinstvenu stopu od 10% stupila je na snagu 1. jula. Iz Centralne banke BiH kažu da su banke na vrijeme obaviještene o promjenama koje donosi izmjena odluke i da stoga ne očekuju nikakve probleme u njenoj primjeni.

– O efektima odluke ne može se govoriti na samom početku njene primjene. Valjanu ocjenu biće moguće dati tek nakon određenog vremena i uz sagledavanje svih drugih relevantnih pokazatelja na nivou bankarskog sektora BiH – istakli su u Centralnoj banci.

Glavna monetarna institucija se odlučila i na uvođenje negativne kamatne stope na naknade na iznose viškova iznad obavezne rezerve kako bi oživjela zamrlo kreditiranje privrede i stanovništva. Obavezna rezerva trenutno iznosi 1,509 milijardi, dok je višak sredstava dostigao 2,457 milijardi KM.

– Ove izmjene su izvršene kako bi banke imale više prostora da djeluju pozitivno prema privredi, ali to najviše zavisi od poslovne politike banke i kreditne sposobnosti njihovih klijenata – kažu u Centralnoj banci.

U Novoj banci Banjaluka kažu da su izvršili usklađivanje sa novom regulativom.

– Usklađivanje sa novom regulativom nam nije predstavljalo problem, jer banka održava visoku stopu likvidnosti u skladu sa veličinom i strukturom bilansnih pozicija – kažu u Novoj banci.

U ovoj banci poput većine njihovih konkurenata nemaju prevelika očekivanja u pogledu pozitivnih efekata odluke Centralne banke.

– Ovaj potez neće uticati na povećanje ulaganja banaka koje se prilikom plasiranja sredstava vode analizom rizika klijenata i vrše plasmane samo u kvalitetne i sigurne projekte – kažu u Novoj banci i dodaju da negativna kamata na višak sredstava iznad obaveznih rezervi neće podstaći nove investicije jer su projekti klijenata u pogledu rizičnosti nezavisni od te determinante.

Kamatne stope

Banke su u posljednje vrijeme snizile kamatne stope kako bi pokušale podstaći tražnju za kreditima.

Krajem prvog kvartala prosječna kamatna stopa na nenamjenske kredite stanovništvu iznosila je 8%, a na stambene 5,53 odsto. Kamatne stope na kredite privredi kretale su se od 6,06 do 7,26 odsto.

Izmjene

do 1. jula

7% – kratkoročni depoziti

10% – dugoročni depoziti i pozajmljena sredstva

od 1. jula

10% – jedinstvena stopa

(Glas Srpske)