Arapske investicije nastavljene uprkos kontroli državnih organa

0

Izgradnja i prodaja kuća u  naseljima čiji su vlasnici investitori iz arapskih zemalja je nastavljena upskos akciji koju provode državni organi u BiH.

Podsjetimo da Služba za poslove sa strancima, u saradnji s poreskim organima, SIPA-om i Graničnom policijom provodi akciju u okviru koje kontroliše 16 stambenih naselja i oko 500 fiktivnih kompanija čije je svrha knjiženje nekretnina.

No, upskoj opežnoj akciji, prodaja nekretnina u arapskim zemljama se odvija neometano, što pokazuje činjenica da se svakodnevno u arapskim medijima i portalima za prodaju pojavljuju novi oglasi za kuće i zemljište u BiH.

Kako saznajemo, vlasnici naselja koja su već izgrađena ili koja su u izgradnji, uvjereni su da će se pronaći rješenje te da će ta prodaja na neki način biti legalizirana.

Trenutno najaktivnija u prodaji nekretnina je kvajtska kompanija Rawasi, koja svakodnevno objavljuje nove oglase. Ova kompanija gradi naselje Sarajevo Country Resort u Hadžićima.

Kako se navodi u danas objavljenom oglasu ove kompanije na jednoj stranici za prodaju nekretnina, cijene kuća se kreću od 440.000 AED (220.000 KM), uz trogodišnje plaćanje, a isporuka je u junu 2018.

Nove oglase objavile su i druge kompanije, poput Green Valley Real Estatea, koja još nije ni počela izradnju svog naselja planiranog u Vogošći.

Inače, akcijom se kontrolira prodaja nekretnina državljanima arapskih zemalja koji, po zakonu, kao fizička lica ne mogu biti vlasnici nekretnina u BiH.

Iako je ustanovljeno da prodaja kuća krajnjim korisnicima nije bila u skladu sa zakonom, nije rečeno koje će mjere biti poduzete prema onima koji kupuju ili prodaju kuće.

Pojasnimo da su ova naselja izgrađena u skladu sa zakonom, ali da je problem prodaja kuća krajnjim kupcima, jer zakon ne dozvoljava knjiženje nekretnina na strane državljene (onih zemalja s kojima BiH nema reciprocitet, odnosno u kojima bh. državljani ne mogu biti vlasnici nekretnina).

S obzirom da oni kao fizička lice nisu mogli kupiti nekretninu u BiH, osnivali su kompanije kako bi na njih uknjižili nekretnine. Drugi način bio je da se kod notara potpisuje ugovor o rasplaganju nekretninom umjesto kupoprodajnog ugovora.

Najviše tako prodatih kuća, kako saznajemo, je u naselju Sarajevo Resort Osenik. U ovom naselju koje broji oko 160 kuće više od 80 posto je prodato, pa se vlasnici sada nadaju da će biti uvažen prijedlog koji je nedavno Vladi FBiH uputio bh. ambasador u Kuvajtu, a to je da se legalizira prodaja kuća uz to da oni koji su već kupili kuće plate određenu novčanu kaznu.