2,5 miliona Španaca imat će “osnovni dohodak”

0

Neki Španci uskoro će dobiti dodatnu finansijsku pomoć jer vlada kreće u isplatu prvog “osnovnog dohotka” u zemlji. No, mnogi ne vjeruju da će inicijativa smanjiti visok nivo nezaposlenosti i nejednakosti.

Koalicijska vlada pod vodstvom socijalista će svake godine trošiti oko 3 milijarde eura za podršku siromašnijim građanima. Osnovni dohodak trebao bi stići do 850.000 domaćinstava i 2,5 miliona građana.

Španija ima oko 46 miliona stanovnika. Plan za isplatu osnovnog dohotka bio je predizborno obećanje, a ubrzan je zbog pandemije koronavirusa i njegovih ekonomskih posljedica.

Domaćinstva će primati finansijsku pomoć na temelju svojih prihoda i broja djece ili izdržavanih članova. Vladini dužnosnici rekli su da će minimalni iznos koji će odrasla osoba dobiti biti približno polovica minimalne plaće koja je 1.108 eura mjesečno. No, posljednji detalji se ove sedmice definišu u parlamentu.

– Ne vidim koji bi problem ovo moglo riješiti – rekao je u petak Zsolt Darvas iz istraživačkog centra sa sjedištem u Briselu, za CNBC.

Dodao je da cilj ne bi trebao biti poticaj ljudima da ostanu kod kuće bez posla. Umjesto toga, poticaj bi trebao biti namijenjen onima koji gube posao ili kompanijama da izbjegnu otpuštanje ljudi, rekao je Darvas.

I plata i dohodak

U prošlosedmičnom intervjuu španski ministar socijalne zaštite Jose Luis Escriva rekao je da novi osnovni dohodak neće obeshrabriti ljude da traže posao.

– Ovo je kompatibilno s platom. U Španiji je značajan dio radnika koji imaju vrlo, vrlo nisku platu – rekao je on Reutersu.

Španija ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti u eurozoni, a to bi se trebalo pogoršati s obzirom na krizu Covid-19. Krajem marta 14,5 posto radnog stanovništva u Španiji bilo je bez posla.

Finska i Italija radile su na sličnim programima, ali nema dokaza da su njihove sheme smanjile nivo nezaposlenosti.

Uz to, Španija također ima jedan od najviših nivoa nejednakosti u Evropi kao rezultat krize državnog duga 2011. godine.

Obavezno provesti reforme

Federico Steinberg, viši analitičar istraživačkog centra Elcano Royal Institute u Španiji, rekao je prošle sedmice CNBC-u da postoje dvije paralelne rasprave: jedna o tome hoće li osnovni prihod biti dovoljan za rješavanje ekonomskih problema; i druga koja se tiče njegovog utjecaja na javne finansije.

Kazao je da je nova politika “dobra ideja” jer se povećala nejednakost, ali trebale bi je trebale pratiti obvezne reforme.

Međunarodni monetarni fond rekao je u martu da su “održive fiskalne mjere ključne za srednjoročno smanjenje povišenog javnog duga i rješavanje trajnog deficita u penzionom sistemu”.

Nedavno je Banka Španije zatražila da se plan postepeno prilagođava kako bi vlada mogla obnoviti javne finansije nakon pandemije.

J. Polimac