Proizvođač namještaja u Gradačac želi investirati 10 miliona KM

0

Delegacija Vlade Tuzlanskog kantona razgovarala je s delegacijom Općine Gradačac o realizaciji potencijalne poslovne investicije vrijedne oko deset miliona KM, koja bi značila izgradnju nove fabrike za obradu drveta u Gradačcu, saopćeno je iz kantonalne vlade.

Kako je na sastanku rečeno, riječ je o bosanskohercegovačkoj kompaniji koja ima poslovnu saradnju sa švedskom “Ikeom” te osim pogona u Fojnici, u cilju proširenja proizvodnih kapaciteta, planira se izgradnja dodatnih pogona u Gradačcu.

– Gradačac ima prostorne i druge infrastrukturne kapacitete za smještaj ovog proizvodnog pogona koji bi bio dodatni podstrek razvoju privrede Tuzlanskog kantona – rekao je na sastanku općinski načelnik Edis Dervišagić.

Premijer Tuzlanskog kantona Jakub Suljkanović izrazio je zadovoljstvo iskazanim interesom investitora za ulaganje na području tog kantona.

– Ovakav interes zaslužuje da mi sve naše kapacitete stavimo na raspolaganje i pomognemo eventualnoj realizaciji projekta. Ipak, ono što se javlja kao značajan ograničavajući faktor jeste dostupnost odgovarajućih količina drvne sirovine, posebno ako se ima u vidu da ponuda drvnog sortimenta Javnog preduzeća “Šume TK” ne može zadovoljiti ni postojeće kapacitete drvoprerađivača s područja našeg kantona te su i oni prinuđeni da uvoze znatne količine drvne sirovine – rekao je Suljkanović.

Sa ovim stavom složili su se i kantonalni ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede te unutrašnjih poslova Husein Topčagić i Mufid Klinčević, kao predstavnici Javnog preduzeća “Šume TK”.

– “Šume TK” se već susreću sa znatno većom potražnjom za drvnom sirovinom nego što to javni šumski fond može da opsluži u ovom momentu. S tim u vezi treba imati u vidu da bi svaka dodatna potražnja ugrozila rad postojećih kompanija u drvoprerađivačkoj industriji, a samim tim i postojeća radna mjesta – rekao je direktor preduzeća Kadrija Omazić.

Dogovoreno je da na narednom sastanku, kada će se razgovarati direktno s investitorima, budu prezentirana konkretna situacija i drvni kapaciteti Tuzlanskog kantona, kako bi se investitor i sam mogao opredijeliti za svoje poslovne aktivnosti.

– Nama kao Vladi sigurno imponira interes investitora da dođu i ulože kapital na području našeg kantona, ali Vlada mora biti osjetljiva i očuvati poslovni ambijent za rad i djelovanje postojećih privrednih društava i radna mjesta koja su u okviru njih već otvorena – zaključio je premijer Suljkanović.