Zvanično Pismo namjere MMF-u: Slijedi otpuštanje u javnom sektoru

0

U zvaničnom Pismu namjere Međunarodnom monetarnom fondu vlasti BiH obavezale su se na bolne reforme kako bi dobile novi trogodišnji aranžman u iznosu od 555 miliona eura. Između ostalog, obavezale su se i da će smanjiti broj zaposlenih i plate u javnom sektoru, saznaje Capital.

Vlasti BiH su se Pismom namjere obavezale da će uz pomoć Svjetske banke sprovesti reformu javnog sektora, navodeći da će im te reforme omogućiti da uvedu veću fleksibilnost u radno-pravne odnose i pomoći da smanje broj zaposlenih u javnom sektoru.

„Savjet ministara i entitetske vlade su usvojili strateške planove za obuzdavanje plata (putem uzdržavanja od povećanja osnovice za plate, koeficijenata i naknada) i smanjenja ukupne zaposlenosti u javnom sektoru za vrijeme programa, s početkom u 2017. godini“, navedeno je u pismu.

pismo-namjere-mmf

Velika pažnja u opširnom dokumentu koji je MMF objavio u vezi sa ovim aranžmanom, a čiji je sastavni dio i Pismo namjere, posvećena je upravo zapošljavanju u javnom sektoru i platama.

„Ukupna izdvajanja za plate u javnom sektoru u BiH su velika i sprečavaju važnu investicionu potrošnju za podsticanje rasta. Visoko poresko opterećenje rada i značajno veće plate u javnom u odnosu na privatni sektor su povezani sa slabim porastom zaposlenosti u privatnom sektoru“, navedeno je u dokumentu.

Istaknuto je i da se često događa da odluke o diskrecionom smanjenju plata ukidaju sudovi kao neustavne što donosi fiskalne troškove.

„Novim zakonima o radu, kolektivnim ugovorima i reformom javne uprave će se raditi na rješavanju ovog problema“, navodi se u dokumentu i dodaje da postoji i problem, posebno u FBiH s obzirom na to da postoji 14 vlada, dupliranja funkcija, dok je kontrola bilo kog nivoa vlasti nad ukupnim nivoom zaposlenosti i plata u javnom sektoru ograničena.

Navodi se i da su velike kategorije zaposlenih izvan sistema te da su i podaci o zaposlenosti u javnom sektoru nepotpuni.

Između ostalog, je navedeno da sektori obrazovanja, zdravstva i policije čine najveći dio zaposlenosti u BiH i da bez rješavanja neefikasnosti u ovim sektorima ne može biti bilo kakvog značajnog smanjenja ukupnog izdvajanja za plate.

Posebno je ukazano na višak nemedicinskog kadra u zdravstvenom sektoru i na školski sistem koji je „postao neefikasan zbog velikog smanjenja broja djece školskog uzrasta u proteklih 15 godina“.

Vlasti BiH su se Pismom namjere obavezale i na rješavanje problema preduzeća u državnom vlasništvu, povećanje akciza na gorivo, pivo i alkohol, smanjenje doprinosa, rješavanje problema nekvalitetnih kredita i brojne druge reforme.

Izvršni odbor MMF-a odobrio je u srijedu BiH aranžman od 550 miliona eura.

Save

Save