Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Švicarska poslovna delegacija posjetila VTK BiH: Fokus na dobavljače, partnerstva i nove investicije
  • Ministar Lakić: Usvojen je Zakon koji daje priliku da Željezara u Zenici opstane
  • Da smo načisto: Gdje stvarno završava smeće koje bacimo?
  • Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori
  • Sve Bingo trgovine u BiH sutra rade skraćeno: Bodrimo naše!
  • Lidl spremio 10 milijardi eura za investicije u ovoj godini: Dio novca stiže i u BiH
  • Šta sve ima najmoćniji privrednik Goražda: Građevinske firme, fabrike municije, banku…
  • Kriza evropske industrije čelika: Slovenski gigant ukida 300 radnih mjesta i traži strateškog partnera
  • Nelt Grupa, Baby Food Factory i Neoplanta predstavile Izvještaje o održivom poslovanju 
  • Europski eksperti o sigurnosti i budućnosti zračnog prometa u Sarajevu: Kupovinom avio karte plaćate i sigurnost leta
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Gubici preveliki: Željezara Zenica ide u stečaj
Ekonomija

Gubici preveliki: Željezara Zenica ide u stečaj

BiznisInfoBy BiznisInfo24/11/2017Updated:24/11/2017Nema komentara1 Min Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Vlada FBiH je usvojila informaciju o pokretanju stečajnog postupka u Željezari Zenica d.o.o. Zenica.

Naime, Nadzorni odbor ovog privrednog društva je 4.10.2017. godine donio Odluku o davanju saglasnosti za podnošenje prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, temeljem kojeg je direktor Društva 15.11.2017. godine Općinskom sudu Zenica dostavio prijedlog za otvaranje stečajnog postupka u privrednom društvu Željezara Zenica d.o.o. Zenica.

Kroz tranzicijske postupke ovoj je kompaniji ostao višak radnika. Na evidenciji ima 340 zaposlenika, postala je platežno nesposobna i onemogućena da dalje posluje.

Sva nepokretna imovina Željezare nalazi se pod zakonskom hipotekom Porezne uprave Federacije BiH, a zbog neizmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa. Hipoteka je uspostavljena radi osiguranja potraživanja po osnovu Rješenja Poreske uprave od 17.10.2005. godine za iznos od 47.613.681,19 KM. Pokrenuta su i druga rješenja o prinudnoj naplati, ali ti postupci još nisu okončani.

Sva nastojanja Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za iznalaženje rješenje ne mogu biti dostatna, jer je ovo privredno društvo nesolventno, s kontinuiranim godišnjim gubitkom većim od 4.000.000 KM.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
stečaj Vlada FBiH Željezara Zenica
NAJNOVIJE

Švicarska poslovna delegacija posjetila VTK BiH: Fokus na dobavljače, partnerstva i nove investicije

11/06/2026

Ministar Lakić: Usvojen je Zakon koji daje priliku da Željezara u Zenici opstane

11/06/2026

Da smo načisto: Gdje stvarno završava smeće koje bacimo?

11/06/2026

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026
Tagovi
HrvatskaBingoBLSEzapošljavanjeNaftaVolkswagenBanketurizamIzvozinvesticijeVlada FBiHbiznis vijestiNjemačkaSASEtop pričeautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.