Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • „The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!
  • Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo
  • Muzički spektakl godine pod vodopadom u Jajcu: Severina i regionalne zvijezde stižu na Desant 2026!
  • Vlada RS izgradila hotel od 20 miliona KM na Jahorini, ali još ne može primiti goste
  • Bingo otvorio hipermarket od 4.900 kvadrata: Investicija od 10 miliona KM donijela 80 radnih mjesta
  • 317 miliona KM dugova i tri dana neizvjesnosti: Odlučuje se sudbina Nove željezare Zenica
  • Tajna dobrog ukusa krije se u balansu: Zašto su blendovi kafe toliko važni?
  • Banjalučka pivara ima novu generalnu direktoricu
  • Obavljena prva testna vožnja novog Solaris trolejbusa
  • Dobra vijest za vozače: Cijene nafte vratile se na nivo prije rata
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Zatvaranje termoelektrana u svijetu sporije od očekivanog

Zatvaranje termoelektrana u svijetu sporije od očekivanog

0
By BiznisInfo on 19/11/2021 Ekonomija
Ilustracija

Nakon završetka klimatskog samita u Glazgovu još 370 termoelektrana na ugalj dobilo je određen datum zatvaranja, čime je ukupan broj termoelektrana u svijetu koje imaju jasan rok trajanja porastao na 750, navodi se u izvještaju Istraživačkog centra za energetiku i čist vazduh (CREA), prenosi portal klima101.rs.

Još 1.600 trenutno operativnih termocentrala je pokriveno nekom vrstom dugoročnog plana za dostizanje karbonske neutralnosti sredinom 21. vijeka, ali za njih još uvijek nisu navedeni tačni datumi i konkretni planovi za zatvaranje, navodi CREA.

Dodaje se da je više od 40 zemalja u Glazgovu potpisalo sporazum po kome će razvijene zemlje do 2030. prestati da upotrebljavaju uglj, a zemlje u razvoju do 2040. godine.

Ovi rokovi su usklađeni sa preporukama Međunarodne agencije za energetiku, a među potpisnicama sporazuma su i veliki potrošači uglja poput Poljske, Vijetnama i Ukrajine.

Glavni investitori u termoelektrane Kina, Japan i Južna Koreja su uz ostale zemlje članice G20 i OECD-a obećale da će u narednom periodu u potpunosti obustaviti finansiranje novih termoelektrana u inostranstvu, navodi CREA.

Dodaje se da je Južna Afrika, koja svoj elektroenergetski sektor zasniva gotovo isključivo na uglju, dogovorila sa EU, SAD i Velikom Britanijom osnivanje fonda od 8,5 milijardi dolara koji bi trebalo da pomogne njenu energetsku tranziciju.

CREA navodi da je Fond za klimatske investicije najavio pokretanje pilot projekta od dvije milijarde dolara za energetsku tranziciju Indije, Indonezije i Filipina, a sličan dogovor Indonezija i Filipini su napravili i sa Azijskom razvojnom bankom.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

U izvještaju CREA se navodi i da će otežano finansiranje i klimatske promjene vjerovatno dovesti do obustavljanja izgradnje 88 novih termoelektrana ukupne snage 90 gigavata, što je oko dvije trećine svih planiranih projekata za elektrane na ugalj izvan Kine.

U izvještaju piše da su najveća potrošača uglja na svijetu, Kina i Indija, obećale dostizanje karbonske neutralnosti do 2060. odnosno 2070. godine, ali da još uvijek nisu napravile konkretne korake u tom pravcu.

CREA procjenjuje da prelazak sa uglja na obnovljive izvore energije nije dovoljno brza da bi se ispunili ciljevi Pariskog sporazuma, jer bi svega 250 termoelektrana u zemljama OECD-a trebalo da bude zatvoreno do 2030, dok u manje razvijenim zemljama koje imaju vremena da svoje elektrane na ugalj zatvore do 2050. taj rok planira da ispoštuje tek 130 termoelektrana.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

„The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!

27/06/2026

Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo

27/06/2026

Muzički spektakl godine pod vodopadom u Jajcu: Severina i regionalne zvijezde stižu na Desant 2026!

26/06/2026

Vlada RS izgradila hotel od 20 miliona KM na Jahorini, ali još ne može primiti goste

26/06/2026
Tagovi
zapošljavanjeVlada FBiHautomobiliVolkswagenHrvatskatop pričeIzvozturizamBLSEbiznis vijestiSASEinvesticijeNjemačkaBankeBingoNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.