Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Zašto većina vozača neće koristiti novu dionicu autoputa u FBiH koja se otvara u ponedjeljak
  • Ovako izgleda novi dolazni terminal na Aerodromu Mostar: Radovi napreduju
  • Projektuje se 45 kilometara autoputa prema BiH: Veliki koridor gradit će se i kroz našu zemlju
  • Historijski trenutak: Tešanj u ponedjeljak dobija autoput
  • Otvara se nova dionica autoputa u FBiH: 7 kilometara od ponedjeljka u prometu, vožnja zasad besplatna
  • BiH u minusu više od 8 milijardi KM: Otkrivamo gdje nastaje veliki trgovinski deficit
  • Umjetnici iz regiona na festivalu savremene umjetnosti “TermagART” na Jahorini
  • Kakav je avion sletio na Aerodrom Sarajevo: Prima do 465 putnika, domet mu je 13.600 kilometara
  • Prva dionica autoputa Sarajevo – Beograd otvara se 15. oktobra: Pogledajte gdje se tačno nalazi
  • Zvuk tišine: Kako savremene mašine za pranje veša unose više mira u dom
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Zatraženo otvaranje stečaja u najvećem proizvođaču struje u RS-u
Kompanije

Zatraženo otvaranje stečaja u najvećem proizvođaču struje u RS-u

BiznisInfoBy BiznisInfo13/11/2025Updated:13/11/2025Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Advokatska kancelarija Stevanović podnijela je u četvrtak, 13. novembra 2025. godine, prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad ZP “Rudnik i Termoelektrana” Ugljevik (RiTE). Kako navode, na ovaj potez odlučili su se zbog dugovanja koja RiTE ima prema njima za ranije pružene usluge.

Međutim, ističu da cilj pokretanja stečaja nije likvidacija javnog preduzeća, nego njegova zaštita i restrukturiranje.

“Postupak pokrećemo da zaštitimo preduzeće i njegovu imovinu”

U zvaničnom saopštenju iz kancelarije navode da su odluku donijeli nakon analize dostupnih finansijskih bilansa RiTE Ugljevik, prenose Nezavisne novine.

– Na osnovu podataka iz finansijskih bilansa odlučili smo se na ovaj potez kako bismo zaštitili najvećeg giganta Republike Srpske u proizvodnji uglja i električne energije – saopštili su iz kancelarije Stevanović.

Dodaju da su nedavni gubici u arbitražnim postupcima (u kojima ova kancelarija nije učestvovala), kao i česte blokade računa preduzeća, pokazatelj da je RiTE “zreo za otvaranje stečaja”.

Prema njihovim tvrdnjama, cilj nije prodaja ili gašenje preduzeća, već stvaranje uslova da se kroz kontrolisani stečajni postupak izvrši restrukturiranje i omogući redovno izmirivanje obaveza.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Poruka radnicima: “Ovo nije kraj rada preduzeća”

Advokatska kancelarija posebno se obratila radnicima RiTE Ugljevik, naglašavajući da stečaj ne znači prestanak rada kompanije.

– Ovo ne predstavlja kraj rada jednog od giganata privrede, već sudsku zaštitu od daljih blokada i rasta dugovanja koje više nije moguće servisirati – navode.

Prema njihovim riječima, cilj je spriječiti svako dalje ugrožavanje imovine preduzeća, “koja pripada svim građanima”.

Nova uprava pohvaljena, ali problemi nagomilani

U saopštenju se navodi i da je imenovanje nove uprave RiTE Ugljevik jedan od najboljih poslovnih poteza posljednjeg perioda.

– Riječ je o ljudima sa znanjem i stručnosti, što kao kancelarija specijalizovana za privredno pravo možemo da potvrdimo. Međutim, obim dugova i ukupne obaveze, u odnosu na novostvorenu vrijednost, jasno pokazuju da firma u postojećim uslovima ne može da se oporavi – ističu iz kancelarije Stevanović.

Poziv na poštovanje zakona i vjeru u pravosuđe

Na kraju apeluju na sve nadležne da u procesu poštuju pravni sistem i institucije, izražavajući uvjerenje da će sud imati “fer i pravičan pristup rješavanju problema RiTE Ugljevik”.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
advokatska kancelarija Stevanović dugovanja energetika javna preduzeća Republika Srpska RITE Ugljevik stečaj
NAJNOVIJE

Zašto većina vozača neće koristiti novu dionicu autoputa u FBiH koja se otvara u ponedjeljak

22/08/2026

Ovako izgleda novi dolazni terminal na Aerodromu Mostar: Radovi napreduju

22/08/2026

Projektuje se 45 kilometara autoputa prema BiH: Veliki koridor gradit će se i kroz našu zemlju

22/08/2026

Historijski trenutak: Tešanj u ponedjeljak dobija autoput

21/08/2026
Tagovi
turizamVolkswagenzapošljavanjeNaftaautomobiliBingoBLSEIzvoztop pričeHrvatskaVlada FBiHNjemačkainvesticijeBankeSASEbiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.