Odbor povjerilaca “Šećerane” dao je zeleno svjetlo na predinvesticionu studiju koju je izradio ekspertski tim i koja je već proslijeđena potencijalnim strateškim partnerima.
– U studiji je navedeno da je za pokretanje proizvodnje u fabrici potrebno 36 miliona maraka. U tom iznosu 16 miliona se odnosi na izmirenje dugovanja prema povjeriocima, a 20 miliona za revitalizaciju “Šećerane” jer ona ne radi već 19 godina. Uskoro će biti raspisan javni poziv za izbor strateškog partnera, koji je spreman da pokrene proizvodnju – rekao je predsjednik Odbora povjerilaca “Šećerane” Faik Muhić, piše Glas Srpske.
Vođa ekspertskog tima koji je radio predinvesticionu studiju Zoran Pavlović rekao je da je njihova kalkulacija pokazala da je za pokretanje proizvodnje u ovom preduzeću potrebno 36 miliona maraka.
– Studija, koja ima 140 strana, daje zainteresovanim kupcima detaljne informacije o stanju u “Šećerani”. U ovom dokumentu definisano je finansijsko i komercijalno poslovanje fabrike i šta je potrebno uraditi u domenu proizvodnje. Uvjereni smo da smo na dobrom putu da nađemo i nekoga ko će pokrenuti proizvodnju – kazao je Pavlović.
On kaže da će poziv za strateškog partnera biti raspisan ove sedmice.
– Oglas će biti na srpskom i engleskom jeziku, neće imati rok i biće zatvoren onog trenutka kada budemo imali strateškog partnera. Jasno ćemo propisati kriterijume koje moraju da ispune preduzeća da bi bila izabrana, a među najvažnijim su da budu direktno vezana za ovu djelatnost, da imaju godišnji promet veći od 100 miliona maraka i da garantuju da će kada kupe “Šećeranu” pokrenuti proizvodnju – rekao je Pavlović.
Naglasio je da u ovom preduzeću leži veliki potencijal, koji ne smije ostati neiskorišćen i završiti u starom gvožđu.
– Za gradnju ovakvog kapaciteta potrebno je oko 400 miliona KM, a kada bi nekadašnji gigant proradio povećao bi bruto društveni proizvod RS za tri odsto – rekao je Pavlović.
Do sada su propala četiri pokušaja prodaje “Šećerane”. Ranije su za kupovinu fabrike bile zainteresovane firme iz Tuske i Vijetnama i Goran Vajkić iz Banjaluke. Povjerioci nisu prihvatili njihove ponude jer niko nije bio spreman da izdvoji 15 miliona KM koliko su tada tražili za fabriku.
Blokada i stečaj
Prethodni pokušaj oživljavanja “Šećerane” propao je prije sedam godina kada joj je blokiran račun nakon što je uhapšen njen tadašnji vlasnik Zoran Ćopić.
“Šećerana” je 2014. godine prešla u vlasništvo RS, pošto je Ćopić osuđen na četiri godine zatvora. Tada mu je trajno oduzeta imovina vrijedna oko 20 miliona maraka za koju je utvrđeno da ju je stekao pranjem novca narko-bosa Darka Šarića uključujući i većinski paket akcija “Šećerane”.
Prijedlog za otvaranje stečaja u “Šećerani” podnijela je Poreska uprava RS 31. jula 2015, a krajem te godine je stečaj i pokrenut, navodi Glas Srpske.