Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Moderna fabrika počinje s radom, iza svega stoji poznati bh. biznismen
  • Bh. firma cilja ugovor vrijedan stotine miliona KM u Emiratima
  • Vučić najavio gradnju novog autoputa, evo tačne rute
  • Bh. firme privode kraju mega projekt kod Karlovca, oboren i rekord
  • Učinjen novi korak ka početku gradnje autoputa Banjaluka – Split
  • Američka ambasada: Napreduje projekat Južne plinske interkonekcije u FBiH
  • Vlada FBiH: 28 miliona KM podrške sektoru male privrede
  • Hrvatska dobija ‘čvor’ vrijedan 17,5 miliona eura: Evo tačne lokacije
  • FAO: Cijene hrane u svijetu pale peti mjesec zaredom
  • Sulejman Al-Shiddi planira graditi hotel na Jahorini
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Za 50 dana BiH počinje izvoz pilećeg mesa u EU
POZITIVA S ADDIKO BANK

Za 50 dana BiH počinje izvoz pilećeg mesa u EU

BiznisInfoBy BiznisInfo27/02/2019Updated:27/02/2019Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Mirko Šarović izjavio je danas da se prve isporuke pilećeg mesa na tržište EU mogu očekivati za oko 50 dana, nakon što je 21. februara u Službenom glasniku EU objavljena odluka o stavljenje BiH na listu zemalja koja ima dozvolu za izvoz pilećeg mesa.

“Od 52 kompanije koje se bave peradarstvom u BiH, uz četiri kompanije koje su završile cijeli proces monitoringa, još najmanje 10 ima šanse da ispuni uslove i izvozi u neku od zemalja članica Unije. Imamo moderne kompanije, sposobne”, rekao je Šarović. 

Pozitivne vijesti donose Vam BiznisInfo i Addiko bank

On je izrazio nadu da će mogućnost izvoza mesa peradi u zemlje EU rezultirati povećanjem proizvodnje, s obzirom na to da je ovaj sektor sposoban da proizvede 50.000 tona mesa, od čega se u zemlje Cefta i treće zemlje izvozi malo više od 9.000 tona. 

“Mislim da su naše mogućnosti uz podršku institucija mnogo veće. U BiH se 52 kompanije bave ovim poslom koji za sebe veže više od 300 farmi i više hiljada radnih mjesta”, naglasio je Šarović. 

On je upozorio da se moraju spriječiti zloupotrebe koje se u posljednje vrijeme dešavaju uvozom smrznutog pilećeg mesa iz trećih zemalja koje se u BiH odmrzava i stavlja na tržište, što direktno pogađa peradare. 

Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH LJubomir Kalaba rekao je da je, nakon što je 21. februara objavljena odluka u Službenom glasniku EU, sada neophodno 45 do 50 dana za uspostavljanje procedura, odnosno upis u “Trakes” sistem EU za najavu i deset dana da na tom sistemu postane validna lista. 

Kalaba je naglasio da je sada neophodno intenzivirati rad i na ispunjavanju uslova za izvoz i konzumnih jaja, te dodao da je podnesen zahtjev Evropskoj komisiji da BiH bude uvrštena na listu zemalja iz koje je moguće uvoziti jaja za prodaju. 

“Da bismo izvozili konzumna jaja treba da imamo odobren plan kontrole salmonele, što mi trenutno nemamo. Na tome treba da radimo. Jaja za preradu su bitna jer mnogo kompanija prave kompozitne proizvode, kao što su pite i ne mogu izvoziti ako nisu na ovoj listi”, rekao je Kalaba. 

Zamjenik predsjedavajućeg Koordinacionog tijela za peradarstvo BiH Predrag Miličić istakao je da BiH ima veliki potencijal kada je riječ o proizvodnji konzumnih jaja i u toj grani bi mogla da ima ozbiljnu ulogu na tržištu EU. 

Učesnik sastanka, direktor kompanije “Madi” Maid Jabandžić rekao je da dozvola za izvoz na tržište EU predstavlja i mogućnost za nova zapošljavanja, nove kapacitete i finansijske tokove. 

“Nadamo se da će biti što manje necarinskih barijera. Urađen je najveći dio posla i nadam se da ćemo u narednom periodu imati samo dobre vijesti kada je riječ o izvozu”, naveo je Jabandžić. 

Srna

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Moderna fabrika počinje s radom, iza svega stoji poznati bh. biznismen

07/02/2026

Bh. firma cilja ugovor vrijedan stotine miliona KM u Emiratima

07/02/2026

Vučić najavio gradnju novog autoputa, evo tačne rute

07/02/2026
IZDVOJENO

Uspješno završen prvi HoReCa EXPO Sarajevo 2026

04/02/2026

Delegacija ZEPS-a u zvaničnoj posjeti Izmirskoj privrednoj komori

27/01/2026

Udruženje poslodavaca u FBiH pozdravilo usvajanje Zakona o fiskalizaciji transakcija

26/01/2026
Tagovi
IzvozBoljiposao.comVolkswageninvesticijeBingozapošljavanjeVlada FBiHautomobiliKonzumSASEHrvatskaturizamBankeBLSENjemačkaNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...