Reakcije na korona zakon: Vladine mjere sačuvaće javne fondove a ne realni sektor

0

Vlada Federacije BiH predstavila je u petak osnovne elemente plana za spašavanje ekonomije. Brojni privrednici već su izrazili sumnju u to da će on biti adekvatan odgovor na stanje u kojem se ekonomija u FBiH trenutno nalazi.

Mjere predstavljaju napredak u odnosu na ranije, ali su još uvijek nedovoljne za očuvanje radnih mjesta i privrede – poručili su poslodavci.

Da mjere ne nude sveobuhvatno rješenje i da nisu donesene blagovremeno, smatraju i u Prevent grupaciji koja je jedan od najvećih poslovnih sistema u našoj zemlji. Bosna i Hercegovina značajno kasni sa reakcijom na ekonomske posljedice koje izaziva pandemija COVID-19, rečeno je za BiznisInfo iz ove kompanije.

FBiH kasni sa mjerama

– Danas je 6. april, a mi još uvijek nemamo jasan paket ekonomskih mjera koje će biti preduzete kako bi privredni subjekti lakše prevazišli udar na poslovanje, dok su države u regionu već odavno jasno komunicirale set mjera i vrijednost paketa pomoći, te se isti primjenjuje već od marta, kada je i počeo ekonomski dio ove globalne krize – upozoravaju iz Preventa.

Iz ove Grupacije podsjećaju da podaci Poreske Uprave FBiH pokazuju da je više od 13.000 osoba ostalo bez posla u drugoj polovini marta što je dodatni alarm za Vladu da hitno donese mjere i sačuva radna mjesta.

– Odgađanje plaćanja direktnih poreza, kao što su akontacija poreza na dobit i dohodak su dobar početak, ali i dalje ne nude sveobuhvatno rješenje i nisu jasni kriteriji po kojima će se vršiti procjena efekta. Mjere koje se odnose na refundaciju doprinosa su nedostatne i ne tretiraju jednako sve poslovne subjekte čije poslovanje je na udaru.  Samo neki od prijedloga koje smo uputili Vladi su da se kompanijama koje su pretrpjele gubitak ili im je zabranjen rad, omogući isplata plate bez doprinosa za mart, april i maj, te da ova mjera važi za sve plate, ne samo minimalne – kazali su nam iz Preventa.

Nedostaje sveobuhvatan paket podrške

Dodatno, za razliku od država iz okruženja, Vlada FBiH samo nudi set pojedinačnih mjera dok su zemlje u regionu usvojile pakete mjera podrške privredi vrijedne 8,5 milijardi eura u Hrvatskoj odnosno 5 milijardi eura u Srbiji.

– Izostanak tako sveobuhvatnog paketa ekonomskih mjera vodi ka zaključku da predložene mjere Vlade FBiH imaju više za cilj da sačuvaju javne fondove a ne realni sektor – rečeno je iz Prevent grupacije za naš portal.

B. Šutvić