Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH
  • LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije
  • Otvorena ljetna sezona na Jahorini: Olimpijski centar najavio novi investicioni ciklus, dva investitora ulažu više od 400 miliona
  • Poslodavci otkrili šta ih najviše koči kod programa zapošljavanja u FBiH: Trebaju nam radnici, ali…
  • Nezapošljavanje osobe s invaliditetom poslodavca može koštati više od 5.000 KM godišnje
  • Federacija BiH dio regionalne inicijative vrijedne 3,4 miliona eura za razvoj digitalne ekonomije
  • POSAO ZA 150 LJUDI: Rimac pokrenuo serijsku proizvodnju baterija za njemačkog giganta
  • Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost
  • Bingo otvara novi objekat, građani oduševljeni: “Jedva smo čekali da stignete i u naš grad!”
  • 230.000 KM ZA NOVE BIZNISE: Budući poduzetnici mogu dobiti i do 30.000 KM
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Vlada FBiH dala garanciju za kreditno zaduženje za Blok 7 TE Tuzla

Vlada FBiH dala garanciju za kreditno zaduženje za Blok 7 TE Tuzla

0
By BiznisInfo on 17/08/2018 Investicije
Termoelektrana Tuzla

Vlada Federacije BiH dala je garanciju u korist kineske Izvozno-uvozne banke (CEXIM BANK) za kreditno zaduženje JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo za realizaciju projekta izgradnje Bloka 7 – 450 MW TE Tuzla u iznosu do 613.990.000 eura ili 85 posto od ukupne vrijednosti Ugovora o inženjeringu, nabavci i izgradnji Bloka 7 – 450 MW u TE Tuzla između EPBiH i Konzorcija China Gezhouba Group Company Limited, Peking, Kina (lider) i GEDI – Guandong Electric power Design Institute, Kina (član Konzorcija), uvećano za kamatu i druge pripadajuće troškove po Sporazumu o kreditnoj liniji.

Vlada je ovlastila Federalno ministarstvo finansija da, u njeno ime izda, a federalna ministrica finansija potpiše svu potrebnu dokumentaciju u vezi s davanjem ove garancije.

Među uslovima za davanje garancije FBiH je rok otplate kredita od 20 godina, s petogodišnjim grace periodom.

Za izdavanje garancije Elektroprivreda BiH je dužna, u korist Budžeta – Garantnog fonda FBiH uplatiti jednokratne naknade: premiju od 39.628.382 KM i proviziju od 8.032.916,50 KM.

Blok 7 u TE Tuzla, snage 450 MW, neophodan je kao zamjenski kapacitet koji će proizvoditi električnu i toplotnu energiju umjesto postojećih blokova 3, 4 i 5 (500 MW). Za njegovu izgradnju bit će korištene najbolje savremene raspoložive tehnike, što uključuje sve mjere čišćenja otpadnih gasova (desumporizaciju, denitrifikaciju i efikasno otprašivanje).

Tehnologija sagorijevanja ugljene prašine s nadkritičnim parametrima pare je danas dominantna opcija za nove termoelektrane bazirane na uglju, jer imaju veći stepen efikasnosti i niže emisije CO2 po proizvedenom kWh u odnosu na druge, a time i niže operativne troškove.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Konačne odluke o davanju garancije i o kreditnom zaduženju Elektroprivrede BiH treba donijeti Parlament Federacije BiH. (Fena)

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Blok 7 TE Tuzla Vlada FBiH
NAJNOVIJE

Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH

18/06/2026

LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije

18/06/2026

Otvorena ljetna sezona na Jahorini: Olimpijski centar najavio novi investicioni ciklus, dva investitora ulažu više od 400 miliona

18/06/2026

Poslodavci otkrili šta ih najviše koči kod programa zapošljavanja u FBiH: Trebaju nam radnici, ali…

18/06/2026
Tagovi
turizamBingoinvesticijeBLSENaftaVolkswagenSASENjemačkaIzvozautomobilitop pričeBankezapošljavanjeHrvatskabiznis vijestiVlada FBiH
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.