Vijeće ministara nije u drugom krugu glasanja usvojio prijedlog odluke o uvođenju privremene zaštitne mjere prilikom uvoza čelika i čeličnih proizvoda.
Ova odluka, koju je predložilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, ni na prethodnoj sjednici nije dobila potrebnu podršku.
Ranije danas, radnici Nove željezare Zenica zahtijevali su da se usvoje privremene zaštitne mjere, odnosno carina od 20 % na uvoz čelika i čeličnih proizvoda u BiH, kako bi zaštitilo domaću industriju od nelojalne konkurencije i ogromnog uvoza.
Kako su kazali sindikalni predstavnici, ako ove mjere danas ne budu usvojene, proizvodnja u Novoj željezari bi mogla biti prekinuta čim postojeće zalihe koksa budu potrošene — najkasnije do maja, što bi dovelo do gašenja proizvodnje i otpuštanja radnika.
Sindikat ističe da se ovdje ne radi samo o zeničkoj čeličani, već o važnom dijelu domaće industrijske proizvodnje i širem lancu miliona KM prihoda, te o oko 12.000 ljudi čija egzistencija zavisi od njenog opstanka.




