Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • 166 projekata vrijednih 555 miliona KM: Usvojen investicijski okvir za razvoj Tuzlanskog kantona
  • Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima
  • Binance nastavlja poslovanje u Evropi u skladu s važećim propisima
  • UniCredit Bank uspješno realizovala emisiju obveznica
  • Greške pri upotrebi lijekova koštaju milijarde, a farmaceuti ih mogu spriječiti
  • Nastavlja se procedura za izgradnju obilaznice oko Živinica, projekat donosi bolju povezanost i manje gužve
  • Nova Alumina privodi kraju važnu fazu izgradnje novog pogona: Montirana čelična konstrukcija teška 150 tona
  • Pet članova Akademije nauka i umjetnosti BiH svrstano među najbolje na planeti: Pogledajte o kome je riječ
  • Pad cijena nafte donijet će olakšanje na pumpama, ne i u marketima
  • Vlada Federacije BiH: Ne blokira Federacija povrat PDV-a građanima
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»Veliki uspjeh Zadruge Novi početak iz Bužima: Mlijeko u prahu i maslac izvoze u Tursku
Tržište

Veliki uspjeh Zadruge Novi početak iz Bužima: Mlijeko u prahu i maslac izvoze u Tursku

BiznisInfoBy BiznisInfo10/05/2016Updated:11/05/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Foto: Faktor

Zadruga Novi početak iz Bužima jedini je proizvođač mlijeka u prahu u našoj zemlji. Osim mlijeka u prahu, prozivode i maslac. Mlijeko otkupljuju od oko 1.600 kooperanata iz cijele Bosne i Hercegovine i tako osiguravaju egzistenciju mnogim porodicama. Zadruga Novi početak uspjela je dogovoriti izvoz mlijeka u prahu i maslaca u Tursku, saznaje Faktor.

Kako je izjavio Meho Rekić iz Zadruge Novi početak, prvi kamion već je otpremljen za Tursku, a ove sedmice kreće se sa redovnim izvozom.

– Naša zadruga je nakon više od pola godine pribavljanja papira i dozvola uspjela izvesti maslac u bloku u Tursku. Maslac zadovoljava sve kriterije koje traži tržište. Već smo ugovorili posao izvoza maslaca i mlijeka u prahu za godinu dana – rekao je Rekić za Faktor.

Prema njegovim riječima, izvozom u Tursku otvara se mogućnost proširenja prereađivačkih kapaciteta i upošljavanja novih radnika.

– To je posao za novih 50 radnika direktno u proizvodnji. Do sada smo radili u jednoj smjeni, a sad će se proizvodnja raditi vjerovatno u tri smjene. Uključit ćemo veći broj farmi i kooperanata u cijelu priču. Otkupit ćemo sve viškove mlijeka od naših kooperanata – kazao je Rekić.

Zadruga Novi početak iz Bužima nosilac je svih aktivnosti prerade i izvoza, a zajedno sa farmama iz Federacije BiH, Brčko Distrikta i RS-a napravili su udruženje preko kojeg ostvaruju svoja prava.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Rekić je podvukao da država mora razumijeti prerađivače mlijeka koji izvoze na strana tržišta i dati im subvencije kako bi naši proizvodi bili mnogo konkuretniji.

– Tržište Turske je nezasićeno i prostora za rast ima. Međutim snažna je konkurencija iz drugih zemalja i naša država morala bi subvencionirati izvoz naših proizvoda, kako bi mi više izvozili i samim tim otvorili i više radnih mjesta u Bosni i Hercegovini – kategoričan je Rekić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

166 projekata vrijednih 555 miliona KM: Usvojen investicijski okvir za razvoj Tuzlanskog kantona

17/06/2026

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Binance nastavlja poslovanje u Evropi u skladu s važećim propisima

17/06/2026
IZDVOJENO

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026

Tuzla i TK dobijaju 25 novih minibusa: Junuzović Kopex, GIPS Tuzla i TEMSA predstavili naredne korake u modernizaciji javnog prijevoza 

11/06/2026
Tagovi
automobiliBingoNaftabiznis vijestiNjemačkaturizamSASEzapošljavanjeIzvozBLSEVlada FBiHinvesticijeBanketop pričeHrvatskaVolkswagen
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.