Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • FAO: Cijene hrane u svijetu pale peti mjesec zaredom
  • Sulejman Al-Shiddi planira graditi hotel na Jahorini
  • Sajam Alpe-Adria: Sarajevo kao cjelogodišnja destinacija u srcu regije
  • Počela gradnja luksuznog hotela na mjestu čuvenog bh. odmarališta
  • Rio Tinto odustao od pregovora o spajanju s Glencoreom
  • “Boksit” Milići uložio 3,5 miliona KM u nabavku pet novih dampera
  • Novo doba razvoja BiH: Kraj politike malih koraka
  • Otvorene prijave za Balkan Green Summit 2026 – osigurajte svoje mjesto
  • Slovenska firma velikom akvizicijom ulazi na tržište Latvije
  • Industrijski simbol bivše Jugoslavije na meti kineskih investitora
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Veleprodajna cijena prirodnog gasa u FBiH manja za 3,69 posto od 1. jula

Veleprodajna cijena prirodnog gasa u FBiH manja za 3,69 posto od 1. jula

0
By BiznisInfo on 01/08/2024 Ekonomija

Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine danas donijela Odluku kojom se daje saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva na području Federacije BiH, počevši od 1.7.2024. godine, koja iznosi 837,08 KM/1.000 Sm³, odnosno 0,83708 KM/Sm³. U cijenu prirodnog gasa nije uračunat porez na dodanu vrijednost. Riječ je o smanjenju od 3,69 posto veleprodajne cijena prirodnog gasa za distributivne kompanije (povlaštene tarifne kupce).

Za realizaciju ove odluke zaduženi su Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Federalno ministarstvo trgovine, svako u okviru svoje nadležnosti.

Kako je obrazloženo, Federalnom ministarstvu trgovine upućen je zahtjev privrednog društva Energoinvest d.d. Sarajevo za promjenu veleprodajne cijene prirodnog gasa prema distributivnim kompanijama u Federaciji BiH, te pozitivno mišljenje Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije. Energoinvest d.d. Sarajevo u zahtjevu, između ostalog, navodi da bi se nova veleprodajna cijena prirodnog gasa za distributivne kompanije (povlaštene tarifne kupce) trebala smanjiti za 3,69 posto, odnosno sa dosadašnjih 869,15 KM/1.000 Sm³ (0,86915KM/Sm³), na 837,08 KM/1.000 Sm³ (0,83708 KM/Sm³). Prodajna cijena od 837,08 KM/Sm³ primjenjivala bi se od 1.7.2024. godine i jedinstvena je za sve distributivne kompanije na području Federacije BiH.

Također, u zahtjevu se navodi da je na smanjenje cijene gasa na iznos od 837,08 KM/1.000 Sm³ uticalo smanjenje cijene gasa na svjetskom tržištu, kao i da je smanjenje cijena za treći kvartal uslovljeno dešavanjima na svjetskom tržištu gasa i nafte.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

FAO: Cijene hrane u svijetu pale peti mjesec zaredom

06/02/2026

Sulejman Al-Shiddi planira graditi hotel na Jahorini

06/02/2026

Sajam Alpe-Adria: Sarajevo kao cjelogodišnja destinacija u srcu regije

06/02/2026

Počela gradnja luksuznog hotela na mjestu čuvenog bh. odmarališta

06/02/2026
Tagovi
NjemačkaturizamVlada FBiHinvesticijeHrvatskaIzvozautomobilizapošljavanjeSASEBingoBankeVolkswagenNaftaBLSEKonzumBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.