Vatikan je u četvrtak pozvao katolike da dezinvestiraju u industriju naoružanja i fosilnih goriva i da pažljivo nadgledaju kompanije u sektorima kao što je rudarstvo kako bi provjerili da li nanose štetu okolišu.
Pozivi su sadržani u priručniku na 225 stranica za crkvene vođe i radnike kako bi obilježili petu godišnjicu enciklike Pape Franje „Laudato Si“ (Hvaljen budi) o potrebi zaštite prirode, života i bespomoćnih ljudi.
Zbornik predlaže praktične korake za postizanje ciljeva enciklike koja snažno podržava sporazume koji sprečavaju globalno zagrijavanje i upozorava na opasnosti od klimatskih promjena, prenosi agencija Reuters.
Izbjegavati kompanije koje ne zadovoljavaju određene parametre
U dijelu priručnika koji govori o finansijama kaže se da bi ljudi “mogli favorizirati pozitivne promjene … isključivanjem iz svojih investicija kompanija koje ne zadovoljavaju određene parametre”. Kao primjeri se navode poštivanje ljudskih prava, zabrana dječijeg rada i zaštita okoliša.
Nazvan “Putovanje prema brizi za naš zajednički dom”, jedan prijedlog akcije poziva katolike da izbjegavaju “kompanije koje su štetne za ljudsku ili društvenu ekologiju, navodeći kao primjere pobačaj i naoružavanje, te za okoliš, navodeći za primjer upotrebu fosilnih goriva”.
Drugi dio pozvao je na “strogo praćenje” industrija vađenja rude u područjima s osjetljivim ekosistemima kako bi se spriječilo zagađenje zraka, tla i vode.
Nema ulaganja u fosilna goriva
Prošlog mjeseca se više od 40 vjerskih organizacija iz cijelog svijeta, od kojih je više od polovine katoličkih, obavezalo da će prestati sa investiranjem u kompanije za proizvodnju fosilnih goriva.
Vatikanska banka (Institut za vjerske poslove) saopćila je da ne ulaže u fosilna goriva i da su mnoge katoličke biskupije i obrazovne institucije širom svijeta zauzele slične stavove.
Dokument poziva katolike da brane prava lokalnog stanovništva da imaju pravo glasa o tome mogu li se njihove zemlje koristiti za vađenje nafte ili minerala i pravo na zauzimanje čvrstog stava protiv kompanija koje izazivaju ekološke katastrofe ili pretjerano iskorištavanje prirodnih resursa, poput šuma.
D. Hadžić