Vlada Federacije BiH danas je na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, utvrdila Prijedlog zakona o dugu, zaduživanju i garancijama u Federaciji BiH, koji će biti upućen u parlamentarnu procedure.
Ovim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak zaduživanja Federacije BiH, kantona, gradova, općina, vanbudžetskih korisnika i javnih preduzeća u Federaciji, zatim izdavanje garancija Federacije, kantona, gradova i općina, te osiguranje sredstava za servisiranje duga, vođenje evidencija i izvještavanje o dugu i garancijama u Federaciji, kao i druga pitanja koja se odnose na dug i garancije. Ovim propisom se u zakonodavstvo Federacije BiH djelomično preuzima Direktiva Vijeća 2011/85/EU od 8.11.2011. godine o zahtjevima za budžetske okvire država članica, posljednji prečišćeni tekst od 30.4.2024. godine.
Kako je obrazloženo, razlozi za donošenje Zakona očituju se u potrebi Federacije BiH da provede planirane ekonomske politike i reforme, kako u pogledu usklađivanja novih fiskalnih pravila sa fiskalnim pravilima Evropske unije, tako i u pogledu obuhvata mjerenja javnog duga će biti usklađen sa statističkom metodologijom Evropske unije. Provođenje ekonomskih politika podrazumijeva postizanje tri osnovna cilja, od kojih je jedan osiguranje kontinuiranog održavanja javnog duga u odnosu na BDP u okviru kriterija iz Mastrichta.
Kako bi se stvorili preduslovi za upravljanje javnim dugom i dostigli minimalni zahtjevi koji odražavaju principe dobre prakse, ovim zakonom se stvaraju pretpostavke za jaču kontrolu nad zaduživanjem, kako Federacije tako i nižih nivoa vlasti. Utvrđuju se i ciljevi zaduživanja i propisuje obaveza da Vlada FBiH donosi Strategiju upravljanja dugom koja je zasnovana na ciljevima utvrđenim zakonom, propisuje se obaveza Vlade Federacije da usvaja Godišnji plan zaduživanja, te se unapređuju procesi upravljanja rizicima, revidiraju postojeći limiti zaduženosti i izloženosti na nivou Federacije, kantona, gradova i općina i utvrđuju nove gornje granice javnog duga i garancija.