Uspješna godina za “Aluminu” uprkos krizi

0

Za kompaniju “Alumina” iz Zvornika poslovna 2020. godina bila je teška, izazovna i uspješna.

Uprkos brojnim turbulencijama, globalnoj finansijskoj krizi, dodatno pospješenoj pandemijom virusa korona, i niskoj cijeni glinice na svjetskom tržištu, “Alumina” je i ovu godinu završila uspješno sa ostvarenom dobiti, poručili su čelni ljudi kompanije, sumirajući poslovne rezultate najvećeg zvorničkog kolektiva na kraju 2020. godine.

Predsjednik Upravnog odbora “Alumine” Mile Matić rekao je da su pandemija i globalna finansijska kriza uticale na odvijanje svih procesa, otežale logistiku, povećale troškove i umanjile obim proizvodnje.

– U poslovnom smislu 2020. godina bila je izuzetno teška, turbulentna i nesigurna, koju, i pored svih problema i teškoća, na kraju uspješno završavamo – rekao je Matić i objasnio da su dobit, obim proizvodnje i prodaje manji u odnosu na planske projekcije.

On je rekao da je u ovakvom ambijentu “Alumina” aspekt svog poslovanja stavila na tržište.

Imaju strateški plan

– Prilagodili smo obim i kvalitet proizvodnje prema zahtjevima kupaca. Znamo šta hoćemo, znamo šta nam je plan i znamo gdje trebamo doći – istakao je Matić.

Matić kaže da kompanija ima svoj strateški plan na osnovu koga funkcioniše i sa aspekta materijalnih i ljudskih resursa, ali i sa aspekta tržišta.

On je naveo da “Alumina” nije zaustavila razvojni program, te da se pravi revitalizacija i smanjenje troškova gdje god je to moguće.

– Borimo se u skladu sa tržišnim mogućnostima da što bolje fluktuiramo i da krizu iskoristimo kao pozitivan faktor kako bi napravili dodatnu disperziju tržišta i da pritom prekomponujemo svoje proizvodne kapacitete kako bi obezbijedili da fabrika bude stabilna u svim okolnostima – objasnio je Matić.

Matić je rekao da, bez obzira na manji obim proizvodnje i prodaje u 2020. godini, “Alumina” nije otpustila nijednog radnika, štaviše uspješno je održan standard zaposlenih.

Korektna saradnja s Vladom RS

On je naglasio da se redovno isplaćuju plate, regres i druge prinadležnosti prema radnicima, te servisiraju obaveze prema dobavljačima i istakao da se uredno izmiruju porezi i doprinosi prema državi, čime “Alumina” pokazuje zakonsku i društvenu odgovornost.

Matić je istakao da menadžment i uprava kompanije imaju korektnu saradnju sa Vladom Republike Srpske, koja se ogleda u raznim segmentima.

– U jednom momentu, kad je došlo do naglog pada cijena na svjetskoj berzi metala, imali smo i finansijsku podršku Vlade RS – rekao je Matić.

Govoreći o poslovnim ciljevima kompanije u narednom periodu, Matić očekuje nastavak trenda profitabilnog poslovanja, poboljšanje standarda zaposlenih, osvajanje novih tržišta i proširenje palete novih proizvoda, kao i revitalizaciju postojećih sistema, s obzirom na to da fabrika, kako je rekao, ima mogućnosti za značajne uštede.

– Očekujemo da 2021. godina, kad je u pitanju rad i poslovanje “Alumine”, bude bolja. Prema planovima, imaćemo veći obim proizvodnje i prodaje, dakle više tržišta, što će se naravno refluktuirati i boljim i kvalitetnijim standardom, prije svega naših radnika, ali i boljim odnosom prema poslovnim partnerima, našim dobavljačima i kupcima – naglasio je Matić.

Imali dovoljno sirovina

Pomoćnik direktora za tehnička pitanja u “Alumini” Zoran Obrenović rekao je da je kompanija u 2020. godini ostvarila ukupan tehnološki rezultat proizvodnje od 233.000 tona, što je 78 posto u odnosu na godišnji plan.

– Napravili smo kalcinisane glinice kao gotovog proizvoda oko 122.000 tona, isto toliko je proizvedeno vlažnog nemetalurškog hidrata za prodaju, zatim oko 14.000 tona bijelog hidrata, 24.000 tona fino precipitiranih hidrata, 25.000 tona sušenih i mljevenih hidrata, 43.600 tona raznih vrsta zeolita, 58.620 tona vodenog stakla, oko 550 tona silika gela i oko 100 tona specijalnog zeolita ZSM-5 – naveo je Obrenović.

On je rekao da je za funkcionisanje proizvodnog procesa u toku ove godine kompanija obezbijedila i potrebne količine sirovina. Od tradicionalnih dobavljača nabavljeno je oko 650.000 tona rude boksita, zatim oko 39.000 tona stoprocentne lužine, 18.700 tona kvarcnog pijeska i 16.250 tona kreča.

– U pogledu energenata u 2020. godini fabrika je u svom radu potrošila 28 miliona standardnih metara kubnih prirodnog gasa i 146.000 tona uglja – precizirao je Obrenović.

Srna