Urbana agrikultura kao pandemijski imperativ: Zdrava, funkcionalna i pametna hrana

0

U okviru Programa osnaživanja nezavisnih medija (IMEP), Centar za promociju civilnog društva (CPCD) i Frutta da Penava iz Sarajeva realiziraju šestomjesečni projekt informiranja i obrazovanja o urbanoj agrikulturi, kao postpandemijskoj prehrambenoj neminovnosti, ali i izazovu.

Projekt se realizira u saradnji s BiznisInfom, najposjećenijim poslovnim portalom u Bosni i Hercegovini, koji će ekskluzivno prenositi multimedijalne informativno-obrazovne sadržaje o urbanoj agrikulturi.

Novčana sredstva je osigurala Agencija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) sa svojim sloganom „Od američkog naroda“.

Bojana Šutvić, direktorica Agencije za reklamu i propagandu „Number One“ iz Sarajeva, čiji je dio portal BiznisInfo, raduje se saradnji.

„BiznisInfo kao najposjećeniji poslovni portal u Bosni i Hercegovini ima svoju etičku obavezu profesionalno tretirati poslovne i privredne događaje od javnog značaja, a posebno poljoprivredne teme, kao okosnicu bosanskohercegovačke privrede“, kaže Šutvić.

„Urbana agrikultura nije puka zapadna novotarija, već višestruka i dugoročna korist za zajednicu. Naprotiv, neizostavan je dio modernog, odgovornog i održivog življenja“, poručio je voditelj projekta Nihad Penava, višegodišnji dopisnik Deutsche Wellea (DW) iz Sarajeva.

Urbana agrikultura je model koji se odnosi na uzgajanje, preradu i distribuciju hrane u samom gradu ili neposrednoj blizini naseljenih mjesta, a uključuje i agro-šumarstvo, te hortikulturu.

Urbana agrikultura najčešće slijedi ekološka načela proizvodnje hrane, pa iako u svom dvorištu, okućnici, na balkonu, krovu, zidu ili čak u unutrašnjem prostoru.

Osnovna osobina urbane agrikulture je lokalna proizvodnja hrane, za lokalnu upotrebu. To je koncept, koji osigurava upošljavanje stanovništva, kultivaciju gradskih i prigradskih površina, više hrane, zdraviju ishranu, povećanje ekonomske moći grada i njegovih stanovnika, te jače veze među stanovništvom.

Najčešći način proizvodnje u urbanoj agrikulturi je tzv. biointenzivna metoda, kojom se, na ograničenim površinama, proizvode znatne količine ekološke hrane.

Umjesto narodnog pojma „zdrava hrana“, nauka često koristi termine „funkcionalna“ ili „pametna“ hrana. Odnose se na nekontaminiranu, mikrobiološki testiranu i ispravnu hranu, koja nema loše posljedice na zdravlje konzumenta. Naprotiv, takva hrana može biti blagodat ljudskom i životinjskom organizmu, a tu svakako spada ekološka hrana s pripadajućim ekološkim certifikatom, koja nije hemijski tretirana.