Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ginex dijeli 10 miliona KM dobiti: Polovina novca ide Federaciji BiH, milione dobija i Halil Oković
  • Objavljujemo listu najrazvijenijih kantona: Dva hercegovačka među top 3, ZDK pretekao Tuzlanski
  • Potpisan ugovor o učešću BiH na “Expo 2027” u Beogradu
  • Izraelska kompanija seli proizvodnju iz Turske u BiH: Fabrika od 15 miliona eura donosi 150 radnih mjesta
  • Veliko gradilište u Sarajevu: Na 14.000 kvadrata raste kompleks sa 450 stanova i velikim trgom
  • Objavljena nova rang-lista razvijenosti u FBiH: Široki Brijeg prestigao Mostar i Tuzlu
  • Velika italijanska investicija donosi tehnološki iskorak u BiH: Bosankar izgradio novu modernu fabriku
  • Privatni sektor motor rasta privrede: Firme u FBiH u 2025. zaradile 4,9 milijardi KM
  • EU mijenja pravila igre: Hoće li BiH otpad pretvoriti u energiju ili ostati zatrpana deponijama
  • FDA svrstala ZYN nikotinske vrećice u kategoriju proizvoda sa modifikovanim rizikom
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»UPFBiH: Hitno promijeniti odluku o broju osoba koje mogu boraviti u zatvorenim i otvorenim prostorima
Ekonomija

UPFBiH: Hitno promijeniti odluku o broju osoba koje mogu boraviti u zatvorenim i otvorenim prostorima

BiznisInfoBy BiznisInfo15/10/2020Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Na zahtjev većeg broja hotelijera i ugostitelja, članica  Udruženja poslodavaca Federacije BiH, UPFBIH  insistira da Vlada Kantona Sarajevo i Krizni štab što prije dopune odluku o epidemiološkim mjerama kojima je propisano da u zatvorenim prostorima može boraviti 30, a otvorenim 60 osoba istovremeno.   

„Odluka nadležnih institucija Kantona Sarajevo nanijela je ogromne štete hotelijerima i ugostiteljskim radnicima na području ovog Kantona. Nakon što je odluka objavljena svi grupni događaji koji su bili zakazani u hotelima i restoranima su otkazani i to do aprila mjeseca naredne godine. Hotelsko-ugostiteljski sektor trpi ogromne posljedice izazvane pandemijom koronavirusa.  Promet u hotelima je pao za 95 posto, a samim tim i prihodi. A ova posljednja odluka, dodatno je pogoršala i onako tešku situaciju“, kaže Rasim Bajrović, vlasnik i direktor Europa Group i član Udruženja poslodavaca Federcije BiH.

Podsjeća da su hotelsko-ugostiteljski objekti najprije imali zabranu rada na dva mjeseca, sedam mjeseci  granice BiH su de facto bile zatvorene sve do sredine septembra,  što je dovelo u izuzetno težak položaj uposlenike i poslodavce u hotelsko-ugostiteljskoj djelatnosti. Nakon donošenja odluke o otvaranju granica BiH sredinom septembra, situacije se neznatno počela popravljati.

„Onda se bez ikakvih konsultacija donese odluka o ograničavanja broja osoba koje mogu boraviti u zatvorenim i otvorenim prostorima. Za početak se nije uopće vodilo računa o kvadraturi u kojoj tih 30 osoba može boraviti. Jer mi imamo prostore od 500-600 kvadrata u kojima uz pridržavanje svih drugih propisanih epidemioloških mjera može u isto vrijeme boraviti i do 200 ljudi. Zato smo od nadležnih u Kantonu Sarajevo tražili da hitno dopune odluku na način da se uzme u obzir i kvadratura kada se utvrđuje broj osoba koje istovremeno mogu boraviti u zatvorenom i otvorenom prostoru“, naglašava Bajrović.  

Napominje da ovakvu odluku nije donijela nijedna zemlja u regionu i u Evropskoj uniji.  Naprotiv, Slovenija i Hrvatska su donosile odluke koje su imaleza cilj pomoći hotelsko-ugostiteljskim radnicima i spasiti barem djelomično turističku sezonu u čemu su i uspjele.

„Naš zahtjev je da nam nadležni omoguće da neometano radimo uz poštivanje svih racionalnih epidemioloških mjera ili da nas zatvore ili da preuzmu na sebe obavezu isplate minimalnih plaća našim uposlenicima sa pripadajućim porezima i doprinosima ili ih pošalju na biro“, kategoričan je Bajrović.

 

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Ginex dijeli 10 miliona KM dobiti: Polovina novca ide Federaciji BiH, milione dobija i Halil Oković

05/07/2026

Objavljujemo listu najrazvijenijih kantona: Dva hercegovačka među top 3, ZDK pretekao Tuzlanski

04/07/2026

Potpisan ugovor o učešću BiH na “Expo 2027” u Beogradu

04/07/2026

Izraelska kompanija seli proizvodnju iz Turske u BiH: Fabrika od 15 miliona eura donosi 150 radnih mjesta

04/07/2026
Tagovi
Naftazapošljavanjetop pričeVolkswagenIzvozNjemačkainvesticijeBLSEbiznis vijestiturizamautomobiliBankeVlada FBiHBingoSASEHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.