U SAD su u subotu stupile na snagu carine od 25 posto na uvoz motora, mjenjača i drugih ključnih automobilskih dijelova.
Predsjednik SAD Donald Tramp je rekao da nova carina, zajedno sa porezom na uvoz automobila od 25 posto koji je stupio na snagu prošlog mjeseca, ima za cilj da podstakne proizvođače automobila da više proizvode u SAD, prenosi BBC.
Međutim, analitičari navode da bi do ekspanzije u SAD vjerovatno došlo na račun proizvodnje na drugim mjestima, a istovremeno do većih troškova za preduzeća i na kraju do viših cijena za kupce.
Za sada su kompanije zaštićene, jer je zbog zabrinutosti da će doći do povećanja cijena došlo do naglog porasta prodaje, piše BBC.
Skoro polovina vozila prodatih u SAD prošle godine bila su uvezena.
Kada je Tramp u martu najavio planove da uvede carine od 25 posto na automobile i određene auto-dijelove, pored niza drugih carina, to je izazvalo šok u automobilskoj industriji, uz upozorenja na povećanje cijena i rizike po proizvodnju i prodaju, piše BBC.
Tramp je od tada ublažio svoju politiku, naročito prema Meksiku i Kanadi, ključnim elementima lanca snabdjevanja automobilske industrije, zahvaljujući decenijama slobodne trgovine između te tri zemlje.
Prema trenutno važećim pravilima, dijelovi proizvedeni u Meksiku i Kanadi, u skladu sa sporazumom o slobodnoj trgovini, biće pošteđeni carina.
Zvaničnici su u početku opisivali to izuzeće kao privremeno, ali nakon uputstava carinskih organa izdatih ove sedmice, analitičari sada smatraju da će to izuzeće najvjerovatnije ostati na snazi.
Tramp je ove sedmice, takođe, potpisao mjere koje štite firme od plaćanja višestrukih carina na isti proizvod, dok je uspostavljen dvogodišnji sistem koji proizvođači automobila mogu da koriste da smanje carine koje moraju da plate za dijelove uvezene iz drugih zemalja, a korišćene u automobilima sastavljenim u SAD.
Administracija je, takođe, ranije saopštila da firme koje uvoze automobile proizvedene u Kanadi i Meksiku neće plaćati carine na sadržaj koji je proizveden u SAD, prenosi Tanjug.