Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta
  • Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH
  • Tropic Maloprodaja i udruženja osoba sa invaliditetom pokreću prvu veliku kampanju u retail sektoru u BiH za zaštitu parking mjesta
  • Sprema se tunel ‘biti ili ne biti’ za Makarsku rivijeru, evo trase
  • Pogledajte veliki skup radnika zeničke Željezare, iznijeli zahtjeve
  • Novi javni pozivi Fonda: 16,7 miliona KM za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom
  • Novi pogoni: Propali industrijski kompleks postao veliko gradilište
  • Raiffeisen banka imenovala novog predsjednika Uprave
  • Grci planiraju graditi neviđen kompleks na Zlatiboru
  • Bh. div izgradio novi tržni centar: Velika investicija za malu opštinu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»U SAD otvoreno u januaru 467.000 radnih mjesta
Ekonomija

U SAD otvoreno u januaru 467.000 radnih mjesta

BiznisInfoBy BiznisInfo05/02/2022Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Njujork

Američko Ministarstvo rada je objavilo danas da je u januaru otvoreno 467.000 radnih mjesta u zemlji uprkos rastu zaraženih omikron sojem kovid virusa, što je daleko više od tržišnih predviđanja.

Istovremeno, Kancelarija za statistiku tržišta rada izvijestila je da je stopa nezaposlenosti u SAD u januaru blago povećana na 4,0 odsto, prenosi CNBC.

Kompanija Dau Džons je predviđala da će broj novootvorenih radnih mjesta iznositi 150.000, a stopa nezaposlenosti 3,9 procenata, prenosi Tanjug.

Zapanjujuće visok podatak o zapošljavanju dolazi samo nedjelju dana nakon što je Bijela kuća upozorila da bi cifra mogla biti niska zbog pandemije, napominje CNBC.

Međutim, slučajevi zaraze kovidom na nacionalnom nivou su opali posljednjih nedjelja, pri čemu je kretanje sedmodnevnog prosjeka palo za više od 50 odsto u odnosu na vrhunac sredinom januara, dodaje američki medij.

Pored nečekivano velikog rasta zapošljavanja u januaru, u znatnoj mjeri su naviše revidirani i podaci o otvorenim radnim mjestima u prethodnim mjesecima.

Tako je podatak za decembar, sa prvobitno objavljenih 199.000 novih radnih mjesta povećan na 510.000, a pokazatelj za novembar je skočio na 647.000 sa ranije prijavljenih 249.000.

Ukupana cifra, samo za dva posljednja mjeseca 2021, povećana je za 709.000 radnih mjesta. S tim izmjenama, ukupan broj novootvorenih radnih mjesta u 2021. iznosi 6,66 miliona, što je najveće jednogodišnje povećanje u istoriji SAD-a, dodaje se u tekstu.

U januaru su snažno porasle i zarade zaposlenih, za 0,7 odsto na mjesečnom nivou, odnosno za 5,7 procenata na 12-mjesečnom. Stopa povećanja plata, međutim, i dalje zaostaje za inflacijom, koja je u decembru bila oko 7,0 odsto, zaključuje CNBC.

Rojters javlja da je dolar porastao sa dvonedjeljnog minimuma nakon što su državni podaci pokazali da je u najvećoj svjetskoj ekonomiji otvoreno mnogo više radnih mjesta nego što se očekivalo, što otvara put Federalnim rezervama za povećanje kamate u martu.

Dolarski indeks, mjera njegove vrijednosti prema korpi šest glavnih valuta, porastao je za 0,3 odsto na 95,597 poena, “odlijepivši” se sa ranijeg nivoa od 95,136 poena. Ipak, na nedjeljnom nivou dolar je prema glavnim rivalima i dalje u padu za 1,7 procenata..

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta

27/02/2026

Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH

27/02/2026

Tropic Maloprodaja i udruženja osoba sa invaliditetom pokreću prvu veliku kampanju u retail sektoru u BiH za zaštitu parking mjesta

27/02/2026

Sprema se tunel ‘biti ili ne biti’ za Makarsku rivijeru, evo trase

27/02/2026
Tagovi
IzvozVlada FBiHzapošljavanjeHrvatskaautomobiliNjemačkaturizamBingoVolkswagenNaftaBoljiposao.cominvesticijeBankeBLSESASEKonzum
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.